MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » ÜÇ AYLARDA NASIL İBADET ETMELİYİZ
ÜÇ AYLARDA NASIL İBADET ETMELİYİZ
ÜÇ AYLARDA NASIL İBADET ETMELİYİZ

11 ayın sultanı Ramazan ayının da habercisi olan 3 ayların başlamasıyla birlikte gündeme gelen konulardan biri de nasıl ibadet etmeliyiz, mübarek üç ayları nasıl geçirmemiz ve nasıl ibadet etmemiz gerekiyor sorusunu Haliliye müftüsü cevaplıyor.

İslam aleminde Recep, Şaban ve Ramazanı kapsayan manevi yenilenme ve arınma mevsimi üç aylar, başladı. Müslümanlar bu ayları ibadet geçirerek oruç tutma, Kuran-ı Kerim okuma ve dua ederek geçirmeleri tesviye ediliyor.
Bu mübarek üç aylarda nasıl ibadet etmeliyiz, bu ayları nasıl geçirmeliyiz konusunda Haliliye İlçe Müftüsü İbrahim Halil Okulu açıklamada bulundu.
ÜÇ AYLAR: RECEP,ŞABAN,RAMAZAN
Bu aylar bizi ramazan ayına hazırlayan aylardır ve bunları ibadetle geçirmeliyiz diyen Müftü İbrahim Halil Okulu;” üç ayların başlamasıyla ramazan ayının gölgesi üzerimiz düştü. Üç tane ay dediğimiz Recep, Şaban ve Ramazan ayıdır. Peygamber efendimiz “Yarabbi bize recep ve şaban ayını hayırlı kıl ve bizi Ramazana ulaştır” hadisiyle ramazan gelmeden evvel adeta bu aylar hazırlık aylarıdır. Peygamber efendimiz ibadetleri bu ayda daha fazla artırıyordu ve bizden de bu aylarda daha fazla ibadet etmemizi tavsiye etmiştir.
Bu aylarda adeta tadı ve lezzeti değişik su içmek gibi kandiller var. Yarın Regaip kandili Recep ayının il Cuma gecesine denk geliyor. Bu geceyi Müslümanlar olarak daha güzel geçireceğiz. Bu ayın son 27ci gecesi Miraç gecesidir. Bundan sonraki ayda Şaban ayıdır. Şaban ayının ilk gecesi Beraat gecesidir. Undan sonrada Ramazan ayına giriyoruz. Ramazan ayının 27 nci gecesi de mübarek Kadir gecesidir. Yıl içerisinde toplamda dini olarak beş tane kandilimiz var. Dört tanesi bu üç ayların içerisinde bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.
“RAMAZAN AYINA HAZIRLIK YAPMAMIZ GEREKİYOR”
Üç aylarda ramazana hazırlık yapmmız gerektiğini söyleyen Müftü Okulu;” Ramazan ayı yakalaşıyor bunun hazırlığını yapmak gerekiyor. Neler yapmamız gerekiyor; tutabilen kardeşlerimiz oruç tutmalılar. Bizde daha fazla hazırlık yapalım. çünkü ramazan ayında tutuğumuz oruç farzdır. Recep ve Şaban ayında günümüzü kıymetlendirme ve ahret dengesini sağlamak, maneviyatımızı yükseltme, bilerek veya bilmeyerek yaptığımız günahlarımıza tövbe etme imkanı, Kuran-ı Kerim okuma ve camiye gitme mübarek gecelerde camileri doldurmak ibadetlere katılmamız ve en önemlisi de insanlar arasında ki ilişkilerde küs olanlar varsa insanlarımızın buna son vermeleri gerekmektedir. Anne ve balarımız adına hayır yapabiliriz.
Hayattılarsa mutlaka hayır dualarını almamız gerekiyor. Ölmüşlerimize rahmet okumamız gerekiyor. Komşularımızda ihtiyac sahibi olanlara yardım yapmamız gerekiyor. Bu üç ayları dolu geçirmek için her bir Müslüman kendine göre bir programı olmalı en azından geçmiş yıllara göre bir muhasebe yapmamız gerekiyor. Etrafımızda olan bitenlerden ders çıkarmamız gerekiyor. Ölümün her zaman yakınımızda olduğunu düşünerek günahlardan uzak durmalıyız. Amel defterimizi güzelliklerle, iyiliklerle doldurarak bu dünyadaki hayatımızı bu şekilde devam ettirmeliyiz. Dinimizi gıybetten, dedikodudan arındırmalıyız” dedi.
“MÜSLÜMANLAR BİRBİRİNE SAHİP ÇIKMALI”
Okulu;”Dinimize hakim olursak bir çok sorunu çözmüş oluruz. Müslümanlar arasında bir birimizi tanıyalım tanımayalım selamlaşalım, kucaklaşalım komşuluk ilişkilerimizi güçlü tutalım. Hepimizin evinde sıcak yemekler pişmektedir. Komşumuzun ihtiyacı olsun veya olmasın onlara bir tabak yemek verelim. Müslüman evini temiz tutmalı, üstü başı temiz olmalı, dilini temiz tutmalı ve ibadetlerini hakkıyla yapmalıdır” sözlerine yer verdi.
“HER YERDE MÜSLÜMANLARIN KANI AKIYOR”
Bugün zulüm İslam aleminde diz boyu devam ediyor diyen Müftü İbrahim Halil Okulu;”Müslümanların kanı akıyor. Bu ayda en fazla ne yapabilirsek bizim milletimizin özelliğidir. Kendisi muhtaçken bile muhataç olan insanları koruyabilen bir millettir. İdlib’te bu soğuk havalarda eziyet çeken kardeşlerimize yardımlar yapılıyor. Allah milletimizden razı olsun. Bütün Müslümanların bu zulümlerden kurtulması için bu mübarek aylarda dua edelim ve bu vesileyle üç ayları dua ederek geçirelim yarın gece Regaip gecesi herkesin kandilini kutluyorum yüce rabim herkese sağlıklı ömürler versin Hz. Yusuf’un duasıyla ‘ Allahım bizi Müslüman olarak öldür ve Salih kullarının arasına olmayı nasip eyle” diye dua edelim’ dedi.

📆 28 Şubat 2020 Cuma 09:55   ·   💬 0 yorum   👀 391 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 30 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 27 NİSAN 2021 SALI www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret siverek gazete Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor SİVEREKGAZETELERİ Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! gazete siverek Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Şuçgad’tan Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü SİVEREK HABER Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu siverek gazeteleri Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu FATİH ERBAKAN Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK siverek Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor siverek gazetesi ŞANLIURFA HABER Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. SİVEREKHABER Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Urfa Haber Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi ŞANLIURFA GAZETESİ ŞANLIURFAHABER Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti siverek hedef gazetesi AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu BAŞKAN YILDIZ Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı