MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » URFA ECZANELERİNDE MASKE TÜKENDİ
URFA ECZANELERİNDE MASKE TÜKENDİ
URFA ECZANELERİNDE MASKE TÜKENDİ

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünya için tehdit unsuru olmaya devam eden korona virüs maske fiyatlarında artışa neden oldu. Şanlıurfa’da da eczacılar depolardan maske taleplerinin geri çevrildiğini söyledi. Çin’de ortaya çıkan korona virüs Türkiye pazarındaki bazı ürünlere olan talebi arttırınca simsarlara da gün doğdu. Ellerinde stoklu ürünler üzerinden sürekli fiyat arttıran kimi tedarikçiler normal fiyatı 1.5 – 2 lira olan maske için 5 liradan satılmaya başlandı. Şanlıurfa’da bazı eczanelerde maske kaldığı belirtildi.

Koronavirüs sonrasında ortaya çıkan maske talebi Çin Bayramı nedeniyle üretim yerlerinin kapalı olması dış piyasadan karşılanmamaya başlayınca Türkiye’de ciddi anlamda maske krizi ortaya çıktı.
Fiyatlar yüzde 500 artarken talebi suistimal etmek isteyen çok sayıda simsara da gün doğdu. Şanlıurfa’da daha önce 1-2 liradan satılan maske 5 ile10 lira arasında satılmaya başlandı.
Eczane olarak maske bulmakta sıkıntı çektiğini söyleyen eczacı Hasan Aktekin; “Maskeler çok sıkıntılı bir durumda bizde bulamıyoruz.
Eczane olarak maske bulmakta zorlanıyoruz. Kara borsa olmuş durumda hiç bilmediğimiz şahıslar kendi yaşadıkları bölgelerde maskeleri bulamıyorlar.
İnsanlar maskeleri artık bizim bölgeden almaya başlıyorlar sürekli bize soruyorlar paket şeklinde alıyorlar” ifadelerini kulandı.
“MASKE FİYATLARI ÇOK YÜKSELDİ”
Fiyatı çok uyguna olan maskeleri şimdi alamıyoruz sözlerine yer veren Aktekin “Daha önce çok uygun fiyata aldığımız maskeler bizim 9-10 liraya aldığımız maskeler şimdi 50-60 Liraya alamıyoruz” sözlerine yer verdi.
“BUNU FIRSATA ÇEVİRENLERDE VAR”
Vatandaş taebinin yoğun olduğunu ifade eden Hasan Aktekin “Bizden maskeyi alan veya soran bizim bölgenin insanı değil, yabancı insanlar genelde soruyorlar Tabi herkes önlem amaçlı mı alıyor yoksa daha yüksek bir fiyata dışarıya mı satıyor onu tam olarak bilemiyoruz”dedi.
Fiyatlar değişti daha önce uygun fiyata aldığımız maskeyi şimdi alamıyoruz satışı da şuanda yüksek bizde şuanda zaten maske yok. Maskeyi alanlar zaten üzerindeki ibarelere bakarak alıyorlar.
“SIRT ÇANTALARINI MASKEYLE DOLDURANLAR VAR”
Aktekin;”Bizde yoksa bütün eczanelerde yok diye bir şey yoktur bu bölgede sadece fazla soruluyordur.
Sırt çantasını maskeyle doldurup halada maske almak isteyenlere şahit olduk. Birer tane değil de paket şeklinde alıyorlar” sözlerine yer verdi.
“HİJYENE ÇOK DİKKAT EDİLMELİ”
Vatandaşların öncelikle hijyene çok dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen Eczacı Hasan Aktekin”. Kalabalık ortamlarda daha dikkatli olmaları gerekiyor.
Şimdilik ülkemize sıçramış bir korona virüs vakası yok bunun için temizliğe çok dikkat etmeleri gerekiyor”dedi.
“DEPOLARDAN MASKE TALEPLERİMİZ GERİ ÇEVRİLİYOR”
Depolara maske taleplerinin geri çevrildiğini söyleyen eczacı İzzet; “Maske fiyatlarını bilmiyorum fakat bir kısıtlanma oldu. Depolardan talep ediyoruz fakat talebimiz geri çevriliyor”ifadelerini kullandı.
“BAŞKA ÜLKELERDEN GELİP TALEP EDENLER OLUYOR”
Eczacı İzzet;” Maskeler zaten il dışından geldiği için doğrusu Çin’den geliyordu bu vakada Çin’de ortaya çıktığı için maskeleride dışarıya göndermiyorlar. Çin zaten kendi halkına yetiştiremiyor.
Çin’den başka ülkelerden gelip bizden talep edenler oluyor.
Şuanda elimde bir adet maske dahi yok. Vatandaşlarında talebi çok oluyor yüklü miktarda almak isteyenler de oluyor.
Daha önce paketi 5 lirayken şimdi 15 liraya yükseldi. Maske alırken Kulaktan alan değil burun ve ağzı kapatacak şekilde almalarını tavsiye ediyorum. Bir maskeyi iki gün de kullanabilirler temizleyip tekrardan kullanabilirler”dedi.

📆 28 Şubat 2020 Cuma 09:56   ·   💬 0 yorum   👀 520 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 30 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 27 NİSAN 2021 SALI www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

FATİH ERBAKAN Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu ŞANLIURFA GAZETESİ Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Şuçgad’tan Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi gazete siverek Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu SİVEREKHABER Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu siverek Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN YILDIZ Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu ŞANLIURFA HABER SİVEREKGAZETELERİ ŞANLIURFAHABER Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. SİVEREK HABER Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler siverek hedef gazetesi siverek gazeteleri siverek gazetesi Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Urfa Haber Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti siverek gazete Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor