MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » URFA’DA ESKİMEYEN MIRRA GELENEĞİ DEVAM EDİYOR
URFA’DA ESKİMEYEN MIRRA GELENEĞİ DEVAM EDİYOR
URFA’DA ESKİMEYEN MIRRA GELENEĞİ DEVAM EDİYOR

Şanlıurfa’da genellikle misafirlere,düğün yemeklerinde ve özel günlerden  özel fincanlarda tek yudumluk şeklinde ikram edilen mırra kahvesi geleneği günümüzde halen devam etmektedir.

 

kültür ve geleneğine göre ikram şekli olan  mırra kahvesi,kendisine has  yapımı ve dağıtımı ile içenlerin damağında farklı bir tat bırakıyor. Arap kentlerinden geldiği söylenen mırra, özellikle Urfa ve çevresinde içilen geleneksel bir kahve olarak dikkat çekiyor

Güneydoğu Anadolu’da sunumu bir gelenek haline gelen mırranın içimi sırasında, fincanının kesinlikle yere konulmaması gerekiyor.

Fincanın yere koymak mırrayı hazırlayana hakaret anlamına geliyor. Yanlışlıkla yere bırakılırsa mırrayı ikram eden kişi karşılığında bir şeyler talep edebiliyor. Oldukça acı bir kahve olan mırra özellikle ağır yemeklerin üzerine içiliyor.

Mırra, farklı aşama ve hazırlanış biçimlerinden geçerek bu ismi alıyor. Halk arasında içilen kahve, toplumların yaşayış biçimlerine göre değişiyor.

Urfa yöresinin saygın ve varlıklı ailelerine miras olarak kalan mırra geleneği, konaklardan, büyük çadırlardan bugüne kadar gelmiştir.

Bugün ise genellikle düğün yemeklerinden sonra veya vefat eden kişinin başsağlığı taziyelerinde, Mırra ikram edilir. İkram geleneğine göre misafir gelince ikram edilir.

Sohbet edilirken ikram edilir. Kalkarken tekrar ikram edilir. Halk arasında buna ‘kovma’ denir. Acı (mırra) kahvesi geleneği günümüzde halen şanlıurfa ve çevresinde devam etmektedir.

 

📆 07 Mart 2020 Cumartesi 14:07   ·   💬 0 yorum   👀 219 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 24 EKİM 2020 CUMARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 23 EKİM 2020 CUMA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR