MENÜ ☰
URFA’DA KONUT FİYATLARI YÜZDE 30 ARTTI
URFA’DA KONUT FİYATLARI YÜZDE 30 ARTTI

Şanlıurfa’da konut fiyatları yüzde 30 arttı. 300 bin liralık bir konutun değeri yaklaşık 400 bin liraya yükseldi. Artan konut fiyatları kiraları da yansıdı.

 

Kredi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte konut sektöründe hareketlilik yaşandı. Ev sahibi olmak isteyenler bankalara koştu. Eski günlerini arayan sektör temsilcileri yeniden umutlandı. Faizler düştü ancak konut fiyatları arttı. Şanlıurfa Tüm Emlakçılar Esnaf Odası (ŞUTEM) Başkanı Selahattin Tokmak, fiyatların artmasına rağmen talebin yoğun olduğunu söylüyor ama piyasadaki belirsizlik yüzünden müteahhitler yeni projelere başlamak için temkinli davranıyor.

 

“FİYATLAR YÜZDE 30 ARTTI”

 

“Yaklaşık 6 aydır konut satışlarında yoğunluk vardı” diyen Tokmak, “3 yıldır müteahhitler konut üretimi yapmıyorlardı piyasa belirsizliği ve maliyet artışından dolayı. Faiz oranlarının düşüşü ile daha da çok talep başladı. Satışta olan yeni daireler neredeyse tükendi” şeklinde konuştu. Konut fiyatlarının ciddi oranda arttığını belirten Tokmak “Buna rağmen talep oldu ve satışlara yansıdı. Yüzde 30 gibi bir artış oldu diyebiliriz. 300 bin TL olan bir daire ortalama 70 ila 100 bin TL arttı” ifadelerine yer verdi.

 

EN YÜKSEK TALEP MAŞUK VE KARŞIYAKA’DA

 

Şanlıurfa’da konut talebinin en fazla olduğu yerler yeni konutların yükseldiği bölgeler oldu. İnşaat olan bölgelerin hepsinde artış yaşandığını söyleyen Tokmak, “Özellikle Karaköprü Maşuk  ve Haliliye Karşıyaka bölgelerinde ciddi talep oluştu” diye konuştu. Tokmak, müteahhitlerin yeni projeler için hazırlık yaptıklarını ve birçoğunun temel attığını da sözlerine ekledi.

 

FİYAT ARTIŞI KİRALARA DA YANSIDI

 

Konut fiyatlarındaki artış otomatik olarak kira bedellerine de yansıdı. Tokmak, kiralardaki temel artış nedenini yatırım yapan mülk sahiplerine bağlayarak şöyle devam etti: “Gayrimenkul sahipleri daha fazla parayla yaptığı yatırımın karşılığında daha fazla kar marjı bekliyor.”

 

“KARARSIZLIK EMLAKÇILARA SIKINTI YAŞATIYOR”

 

Tokmak, mülk sahiplerinden dolayı emlakçıların ciddi sorunları yaşadığını belirterek şunları söyledi: “Emlakçılar bu süreçte çok ciddi sıkıntılar yaşıyor. Mülk sahiplerinin sürekli fiyat artışı yapması ve satmada kararsızlık içinde olması emlakçıları büyük sıkıntıya düşürmekte.” Sektörde bir keşmekeşlik olduğuna da dikkat çeken Tokmak, emlakçılar aracılığıyla konut almak isteyenlere şu tavsiyede bulunuyor: “Müşterilerin özellikle yeni çıkan emlak yasası kapsamında eğitimli emlakçılar, resmi çalışan sorumlu emlak danışmanlarıyla, ticaret il müdürlüğünün yetki verdiği emlak ofisleriyle ve ŞUTEM’e bağlı ofislerle çalışması piyasayı olumlu etkileyecektir. Bu danışmanlar gerçek piyasa fiyatlarıyla çalışmaktadırlar. Dolaysıyla suni değişen piyasayı göz önünde bulundurarak piyasanın akışını düzene koyabilmektedirler.”

Galeri
📆 19 Haziran 2020 Cuma 16:50   ·   💬 0 yorum   👀 242 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

21 EYLÜL 2020 (www.siverekgazeteleri.com)
19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR