MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » VALİ ABDULLAH ERİN’DEN KURUMLARA ‘İHALE’ UYARISI
VALİ ABDULLAH ERİN’DEN KURUMLARA ‘İHALE’ UYARISI
VALİ ABDULLAH ERİN’DEN KURUMLARA ‘İHALE’ UYARISI

Şanlıurfa’daki kamu kurumlarında ihalelerle ilgili endişeler, Vali Abdullah Erin’i harekete geçirdi. Tepkilere duyarsız kalmayan Vali Erin, ‘ihale’ ve ‘doğrudan temin’ konusunda kurumlara yazı gönderdi. Yazıda ‘şeffaflık’ ilkesine vurgu yapılarak kamu zararı oluşmaması için Kamu İhale Kanunu’nu hükümlerine uyulması istendi.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kamu kurumlarındaki ihalelerle ilgili endişelere duyarsız kalmadı. Birçok kurumda Kamu İhale Kanunu’nun hiçe sayıldığı yönündeki iddiaların ardından harekete geçen Vali Abdullah Erin, kurumları uyardı.

“KANUN İLE DÜZENLENMİŞTİR”

Vali Erin’in imzasıyla kurumlara gönderilen ‘ihale’ ve ‘doğrudan temin’ başlıklı yazıda kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları ihalelerin nasıl yapılması gerektiği kanunla belirlendiği hatırlatıldı. Yazıda, “Kamu hukukuna tabi olan veya kamunun denetimi altında bulunan veyahut kamu kaynağı kullanan kamu kurum ve kuruluşlarının yapacakları ihalelerde uygulanacak esas ve usuller 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ile düzenlenmiştir. Kanunun 2’nci maddesinde belirtilen idarelerin kullanımında bulunan her türlü kaynaktan karşılanan mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin ihaleleri bu kanun hükümlerine göre yürütülür” denildi.

HANGİ DURUMLARDA DOĞRUDAN TEMİN YAPILABİLİR?

Kamu kurum ve kuruluşlarının hangi durumlarda doğrudan temin yöntemine başvurabilecekleri de açık bir şekilde ifade edilen yazıda şunlar kaydedildi: “Aynı kanunun 22’nci maddesi ile belirtilen hallerde ise idarelerin ihtiyaçlarını ilan yapmaksızın ve teminat almaksızın doğrudan temini usulüne başvurulabilir; ancak ihale usulü ile temini gereken ihtiyacın parasal sınırın altında kalacak şekilde adet bazında veya aynı ihale konusu içinde yer alabilecek mal ve hizmet alımları ile yapım işlerinin kalemlere, gruplara bölünerek parçalamak suretiyle doğrudan temin yoluna gidilmesi durumunda görevlerinin adli ve idari sorumluluğu olduğu bilinmelidir.”

VALİ ERİN KANUNA AYKIRI HAREKET EDİLEMESİ İÇİN UYARDI

Vali Erin, imzalı yazıda şu ifadelere yer verildi: “Bu kapsamda; ilimizde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarımızın ihtiyaçlarını gidermeleri esnasında saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu, denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanması, kaynakların verimli kullanılması, kamu zararı oluşmaması ve şeffaflık ilkesi gereği ihale usulü ile yapılması gereken alımların kanunda açıkça belirtilen haller haricinde doğrudan temin yöntemine gidilmemesi, yapılacak olan her türlü mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde işlem tesis edilmesi, kanuna aykırı işlem aksaklığa meydan verilmemesi hususunda gereğini rica ederim.”

ŞUÇGAD BAŞKANI GÜLEBAK’TAN VALİ ERİN’E TEŞEKKÜR

İhalelerle ilgili kaygılara duyarsız kalmayıp kamu kurum ve kuruluşlarını ‘kanuna uymaları’ konusunda uyaran Vali Erin’e teşekkür eden Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği (ŞUÇGAD) Başkanı Tahir Gülebak “Endişelerin giderilmesi gazeteleri rahatlatacaktır” dedi.

Yerel gazetelerin ilanlar ile ayakta kalabildiğine dikkat çeken Gülebak, şöyle konuştu: “İhaleler konusunda bir şeffaflık endişesi vardı. Kurum ve kuruluşların ihale yerine doğrudan temin yoluna gittiklerini duymaya başlamıştık. Bazı kurumların gazetelere ilan vermemek için farklı yollar izledikleri bile konuşuldu. Sayın Valimiz Abdullah Erin’in bu kaygılara duyarsız kalmaması bizleri sevindirmiştir. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Umarız, kurumlar bu uyarıdan sonra ihaleleri usulüne göre düzenleyerek ‘şeffaflık’ ilkesine uygun davranırlar.”

📆 27 Kasım 2020 Cuma 14:56   ·   💬 0 yorum   👀 2.395 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 22 NİSAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı ŞANLIURFA HABER siverek gazetesi Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz ŞANLIURFAHABER Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı siverek gazeteleri SİVEREK HABER SİVEREKHABER BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü siverek hedef gazetesi Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler siverek gazete siverek SİVEREKGAZETELERİ Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Urfa Haber Şuçgad’tan BAŞKAN YILDIZ Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. gazete siverek ŞANLIURFA GAZETESİ Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret FATİH ERBAKAN