MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » 23 NİSAN’IN 100 YILINDA BÜYÜK ATATÜRK’E ŞÜKRANLA
23 NİSAN’IN 100 YILINDA BÜYÜK ATATÜRK’E ŞÜKRANLA
23 NİSAN’IN 100 YILINDA BÜYÜK ATATÜRK’E ŞÜKRANLA

Bugün 23 Nisan 2020. Türkiye Cumhuriyeti’mizin demokratik rejimin teminatı TBMM’mizin kuruluşunun 100. yıldönümü. Çocuklarımız için, milletimiz için, Cumhuriyet’imiz için ve bu günü ruhunda hisseden herkes için çok büyük bir gün. 23 Nisan Çocuk Bayramı’dır. Çocuk, bir milletin en değerli varlığıdır; insanlığın en değerli varlığıdır. Çocuk, sadece bir ailenin varlığı değildir; çocuk, bütün milletin varlığıdır.

 

Çocuklarına iyi sahip olan milletin, geleceği teminat altındadır. Çocuk Bayramı’nı çok önemsediğimiz içindir ki, aynı zamanda 23 Nisan günü, Çocuk Bayramı yapılmıştır.

23 Nisan’ı çok önemsiyoruz. Çünkü 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’dır. Ulusal Egemenlik, yani Milli Hakimiyet, bizim devletimizin temelidir, Cumhuriyet’imizin temelidir. Onun içindir ki, bayram olmaya değer bulunmuştur.

 

  1. Yıldönümünü milletçe idrak ediyoruz. 23 Nisan’ı anlamak lazımdır ve anlamak için de şu soruyu sormak lazımdır:

 

23 Nisan 1920 olmasa ne olurdu? Olmasaydı bu günler olmazdı.

Peki, 23 Nisan neden olmuştur; neden Türkiye’de bir Büyük Millet Meclisi açılmak mecburiyeti hâsıl olmuştur? 23 Nisan’ı anlamazsak, ne 23 Nisan’ı, milli mücadelemizi, ne de bugünleri anlamak zordur.

 

23 Nisan’a getiren olayları, 23 Nisan’dan Cumhuriyet’e getiren olayları ve Cumhuriyeti anlamak lazımdır! Üzülerek ifade etmeliyim ki; bugünkü tartışmalara baktığımız zaman; bu üçünü de tam anlayamamışız, anlayamamış olanlarımız var.

 

30 Ekim 1918; Mondoros Mütarekesi. Bir imparatorluk dağılmış, her şey teslim edilmiş. Güneyde, doğuda, batıda her tarafta yeni işgaller başlamış. 15 Mayıs 1919’a gelinmiş. 15 Mayıs 1919’da Yunan orduları İzmir’e çıkmış. Anadolu kaynamakta (Kuvâ-yi Milliye), yer yer hareketler vardır, fakat fevkalade cılız. Top, tüfek, silah yok. Osmanlı orduları dağıtılmış. Osmanlı ordularından bu sınırların içerisinde 10 tümen kalmış ve tümenlerin de yekunu 700- 800 kişiyi geçmiyor. Bununla hangi mücadeleyi nasıl yapacaksınız? Bu mücadeleye karar vermek lazım!

 

“23 Nisan, bu mücadele kararının adının konmasıdır”

Silahınız yok, askeriniz dağılmış, ordunuz yok. Askerinize giydirecek elbiseniz yok, ayakkabınız yok, çarığınız yok, ekmeğiniz yok, hiçbir şeyiniz yok, paranız yok, pulunuz yok.

Ve 16 Mayıs. 16 Mayıs’ta Bandırma Vapuru İstanbul’dan hareket ediyor. Kuvâ-yi Milliye ruhunu ateşleyecek lideri ile Samsun’a gidiyor gidiyor.

 

21-22 Haziran’da Amasya’da. “Vatanı milletin azim ve kararı kurtaracaktır” diyor.

23 Temmuz’da Erzurum’da. “Vatan Bir Bütündür Parçalanamaz” diyor.

4 Eylül’de Sivas’ta. “Türkiye Büyük Millet Meclisi Toplanmalıdır; Ankara’da Büyük Millet Meclisi Toplanmalıdır, Manda Kabul Edilemez” diyor.

 

27 Aralık 1919’da Ankara’da. İstanbul işgal edilmek ve İstanbul’da Meclis kapatılmak üzeredir. Meclis, bir Misak-ı Milli kararı neşredecektir.

Ve; “Vatan parçalanamaz, bölünemez, vatanın kaderi milletin kendi elindedir” geliyor. Sonuçta; hiç kimse geleceği başka yerde aramamalıdır, gelecek buradadır. 23 Nisan’dan çıkartılacak derslerden birisi budur! Her şeyi kendinizde arayacaksınız, kendinizde yani millet de bulacaksınız!

19 Mart 1920’de Mustafa Kemal Paşa, genelge yayınlıyor: 23 Nisan 1920’de Meclis açılacaktır!

 

23 Nisan sabahı Hacıbayram Camii’nde dualarla Meclis’in açılacağı binaya geliniyor. Doğulu’su, Batılı’sı, Güneyli’si, Kuzeyli’si mücadeleyi yapacak gücü kendinde bularak geliyor ve “bu vatan bizimdir” diyorlar. Top da, tüfek de, para da, ekmek de, aş da kendisidir. Birinci Meclis budur.

 

Orduyu kuruyor. İnönü, Sakarya, Haymana. Büyük Taarruz ve 30 Ağustos Zaferi. 9 Eylül 1922, İzmir: “Türkiye’yi istilaya gelen düşman güçleri, geldikleri yere gidecekler”

 

Bir destan yazılıyor. Biz bugün bu destanı yapan bu ülkenin kahraman evlatlarını,  başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, minnet ve şükranla anıyoruz.

 

Bir savaş yapmış, içinden çıkmış, çağdaş bir devleti kurmuş. O; Ulus-Devlet’tir. Bu devlet, ayakta duracak, durmuş! Yönetecek, yönetmiş ve doyuracak yapmış. Devletin adı; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Ülkenin birliği ve güvenliği; “tek devlet, tek millet, tek vatan, tek dil, tek bayrak, tek hukuk” söyleminde aranmış, bulunmuş ve Cumhuriyetin hedefleri konmuş:

Büyük Atatürk demiştir ki; “Cumhuriyet mesut, muvaffak ve muzaffer olacaktır.”

 

Cumhuriyetin çağdaş toplum, çağdaş devlet, çağdaş devletin kurumlarını kurması lazım; işte onları yapacak olan da Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.

 

  1. Türkiye Büyük Millet Meclisi, bugün işbaşında, demokratik sistemin yani Meclis’in demokratik işleyişinde mevcut yeni sistemden kaynaklı sıkıntıları olsa da bunlar
  2.   geçicidir ve geçecektir. Kimse ümitsizliğe düşmemelidir! Geçen 100 yıla bakmak gereklidir; 100 yıldır barış içinde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti çok şey başarmıştır.

 

Yapılacak çok işimiz var. Birçok sıkıntılarımız, eksiklerimizi, tamamlar, büyümeye, kalkınmaya, zenginleşmeye, güçlenmeye devam ederiz. Daha iyi yönetimi, daha iyi eğitimi, daha iyi sağlığı arayarak yaparız; yeter ki demokrasiden ve geleceğe güvenmekten vazgeçmeyelim.

 

Büyük Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği bu büyük destanın kilit taşı TBMM’mizin 100. Yılını kutluyorum. O’nun cesareti, vatan sevgisi, Türkiye sevgisi, inancı içimizdedir ve bugünlere gelebildik. Nesilden nesile emin ellerde, çocuklarımızda ilelebet devam edecektir bu destan. Bu destanın ruhunu eğer içimizde hissedersek, aşamayacağımız engel yoktur.

 

Büyük Atatürk’ün 23 Nisan 1920’de kurduğu ilk Meclis’teki Milletvekillerinden birinin, dedemiz Hacı Garip’in torunu olarak, TBMM’nin kuruluşunun 100. senesinde; başta Büyük Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, o Meclis’teki tüm kahramanların, o günden bugüne bu güzel vatan için ömrünü vakfeden ve hayatta olmayan her ferdinin, tüm şehitlerimizin, gazilerimizin ruhu şad olsun.

 

 

 

Galeri
📆 24 Nisan 2020 Cuma 15:34   ·   💬 0 yorum   👀 514 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETELERİ 8 ARALIK 2021 (www.siverekgazeteleri.com)
SİVEREK HEDEF  GAZETELERİ 7 ARALIK 2021 (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! SİVEREKGAZETELERİ SİVEREK HABER siverek hedef gazetesi SİVEREK SON DAKİKA Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı siverek gazete Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu ŞANLIURFA HABER Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu ŞANLIURFA GAZETESİ Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor siverek BAŞKAN YILDIZ Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti SİVEREKHABER Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü siverek gazetesi Şuçgad’tan FATİH ERBAKAN Urfa Haber Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! gazete siverek Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞANLIURFAHABER siverek belediyesi siverek gazeteleri GAZETECİ - YAZAR ŞÜKRÜ DOLAŞ’IN PROGRAMI İZLENME REKORU KIRDI