MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » Baharın Gelişi Onlara Ekmek Kapısı
Baharın Gelişi Onlara Ekmek Kapısı
Baharın Gelişi Onlara Ekmek Kapısı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinin kırsalında her yıl bahar aylarının gelişiyle kendiliğinden toprakta yeşeren doğal bitkiler yoksul alilerin geçimine katkı sunuyor.

Özelikle; volkanik Karacadağ bölgesinde her bahar ayında yeşeren yaklaşık iki ay boyunca toplanan kenger bitkisi ile genelde kırsal alanın her bölgesinde kendiliğinden oluşan rüşvat, yarpuz, agbandır ve benzeri doğal bitkileri toplayan Siverekli genç kızlar ve kadınlar topladıkları bitkileri pazarcılara satarak aile geçimlerine katkıda bulunuyorlar.

İki ay boyunca kırsal mahallelerden topladıkları bitkileri satıp aile bütçelerine katkıda bulunduklarını belirten Elif topal,” Her yıl bahar aylarında özelikle eski bir yanardağ olan Karacadağ bölgesinde yeşeren kenger bitkisi ile Karacadağ eteklerinde yeşeren doğal bitkileri topluyoruz. Bazen kırsal mahalle kadınlarıyla bir araya gelip ikili, üçer guruplar halinde bu bitkileri topluyoruz. Özelikle kenger bitkisi daha çok zahmetli toplanıyor, demir bir kazıkla kenger bitkisini topluyoruz topladığımız bitkileri kırsal mahalleye gelip bizden toptan alan bitki satıcılarına verip aile bütçemize katkıda bulunuyoruz” dedi

Siverek ilçesinde her bahar ayının gelişiyle birlikte özelikle kırsal mahallerde yaşayan yüzlerce genç kız, kendiliğinden yeşeren doğal bitkileri satıp aile bütçelerine katkı sunuyorlar. Biti toplama süreleri  yaklaşık iki ay olup bir yılda iki ay her gün bitki toplayan kadın ve genç kızların topladıkları bitkiler  ilçe dışında yaşayan Sivereklilere   yakınları tarafından kargo ile metropol şehirlere  gönderiliyor.

Galeri
📆 11 Mart 2021 Perşembe 19:26   ·   💬 0 yorum   👀 611 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 12 HAZİRAN 2021 CUMARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 11 HAZİRAN 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Urfa Haber Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor siverek gazete SİVEREK HABER Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı SİVEREKHABER ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler ŞANLIURFAHABER Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Şuçgad’tan siverek hedef gazetesi Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. SİVEREKGAZETELERİ Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu siverek ŞANLIURFA HABER BAŞKAN YILDIZ Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret gazete siverek AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü siverek gazetesi FATİH ERBAKAN siverek gazeteleri Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! ŞANLIURFA GAZETESİ Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu