MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » Çocuklarımızı Peygamberimizin Terbiyesi İle Büyütelim
Çocuklarımızı Peygamberimizin Terbiyesi İle Büyütelim
Çocuklarımızı Peygamberimizin Terbiyesi İle Büyütelim

Siverek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İKRA-DER) tarafından Beraat Kandili münasebetiyle dernek binasında bir program düzenlendi.Programda konuşan Eğitimci Mehmet Turan, “Resulullah’ın manevi terbiyesinden geçmeyen çocuklar da hem dünya hem de ahiret için hesabı verilemeyen bir yük olacaklardır.” dedi.

 

İmam Hatip öğrencisi İbrahim Ergin okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başlayan programda konuşan Eğitimci Mehmet Aydın, “günahlarımızın farkında olmak ve tövbe” konulu bir konuşma yaptı.

“Nasuh bir tövbe Rabbimiz’den af ve mağfiret dilemeliyiz.”

Beraat gecesinde Allah’ın bu gecede müminlere beraatını vermek istediğine dikkat çeken Aydın, “Yüklendiğimiz günah yükünden bizleri uzaklaştırmak istiyor. Tövbe sadece büyük günahlar sonrasında yapılması gereken bir şey değildir. Her an ihtiyaç duyduğumuz bir durumdur. Peygamberimiz dahi bir hadislerinde günde 70 defa tövbe ve istiğfar ettiğini bizlere söylüyor. Tövbe, sadece yönümüzü ve yüzümüzü değil; kalbimizi ve zihnimizi Rabbimize yöneltmenin adıdır. O’nun rızasına doğru yol almanın adıdır tövbe… Günahlar kalbin üzerinde kirler oluşturuyor. Tövbe ise o kirleri yok ediyor. Nasuh bir tövbe Rabbimiz’ den af ve mağfiret dilemeliyiz. Yani öncelikle günahlarımızdan el çekeceğiz, pişmanlık duyacağız ve bir daha yapmamaya azim göstereceğiz. Böyle bir tövbe makbul olan tövbedir. Günahta ısrar etmek en büyük günahtır. Günahta ısrar edilirse küçük- büyük günah yok; tövbe edilirse yine affedilmeyecek günah yoktur. Tövbemiz, günahımızın cinsinden olmalıdır. Yani elimiz ile günah işlemişsek elimizi hayırda kullanıp tövbesini yapabiliriz. Dilimizle günah işlemişsek dilimizi hayırlı şeyleri anlatarak, Kur’an okuyarak, Allah’ı zikrederek tövbe etmeliyiz. Eğer para harcayarak günah işlemişsek bunun tövbesini paramızı hayırlı işlerde kullanarak yapabiliriz. Zamanımızı harcayarak günah işlemişsek bunun tövbesini zamanımızı Allah’ın razı olduğu işlerde harcayarak tövbemizi yapmalıyız.” diye konuştu.

“Resulullah’ın manevi terbiyesinden geçmeyen çocuklar da hem dünya hem de ahiret için hesabı verilemeyen bir yük olacaklardır”

Eğitimci Mehmet Turan ise konuşmasında Müslümanların çocuklarını Peygamber Efendimizin terbiyesi ise yetiştirmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Allahu Teâla, Resulullah (Sallallahu aleyhi Vesellem) bu ümmete göndererek bize büyük bir minnette bulunmuştur (Ali İmran 164). Bizlere Allah’ın ayetlerini okumuş, kitabı ve hikmeti öğretmiş, bizleri arındırmıştır. Bu minnete karşılık sahabe efendilerimiz ve onların yolunu takip edenlerden kimi malını, kimi canını bu uğurda feda etmiş; kimi evini, barkını, çocuklarını terk etmiş, Allah yolunda hicret etmiştir. Resulullah’a duydukları sevginin hakkını bu şekilde vermişlerdir. Bugün bizlere de düşen Resulullah yoluna sımsıkı sarılmak, Kur’an-ı Kerim’e ve onun sünnetine tabi olmaktır. Hz Enes’in annesinin yaptığı gibi çocuklarımızın elinden tutarak onları Resulullah’ın yoluna adamaktır. Kuru bir iddiadan ibaret olan sevgi bizleri kurtaramayacak, Resulullah’ın manevi terbiyesinden geçmeyen çocuklar da hem dünya hem de ahiret için hesabı verilemeyen bir yük olacaklardır.” Dedi.Program, Mevlid, tesbihat, münacaat, hatim, günün ihyasının ardından yapılan dua ile sona erdi.

📆 21 Nisan 2019 Pazar 14:34   ·   💬 0 yorum   👀 345 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 24 HAZİRAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 23 HAZİRAN 2021 ÇARŞABA

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu BAŞKAN YILDIZ Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor siverek hedef gazetesi Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti SİVEREKGAZETELERİ siverek gazete Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! siverek gazetesi Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor SİVEREKHABER Urfa Haber FATİH ERBAKAN Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. SİVEREK HABER ŞANLIURFA HABER Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler ŞANLIURFAHABER BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz gazete siverek siverek gazeteleri siverek Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Şuçgad’tan Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı ŞANLIURFA GAZETESİ Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret