MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » DİCLE ELEKTRİK’TEN ÇİFTÇİLERE ‘DEĞİŞKEN TARİFE’ ÖNERİSİ
DİCLE ELEKTRİK’TEN ÇİFTÇİLERE ‘DEĞİŞKEN TARİFE’ ÖNERİSİ
DİCLE ELEKTRİK’TEN ÇİFTÇİLERE ‘DEĞİŞKEN TARİFE’ ÖNERİSİ

Tarımsal sulama yapan çiftçi birliklerinin temsilcileriyle Diyarbakır’da bir araya gelen Dicle Elektrik yetkilileri ‘Değişken Tarife’ye geçmeleri halinde çifçilerin elektrik faturalarında yüzde 15-19 arasında bir düşüş olabileceğini anlattı.

 

Dicle Elektrik, yeraltından elektrikli motorla su çeken tarımsal sulama abonelerinin yüksek enerji maliyetlerinin aşağı çekilmesi için çalışmaya devam ediyor. Elektrik şirketinin enerji verimliliği uzmanları, çiftçi temsilcileriyle bir araya gelerek önerilerde bulundu. Diyarbakır Ziraat Odası, Sur Ziraat Odası ve Bismil Pamuk Üreticileri Birliği temsilcileriyle bir araya gelen Dicle Elektrik yetkilileri halen büyük çoğunluğu tek zamanlı tarife kullanan tarımsal sulama abonelerinin 3 zamanlı ‘Değişken Tarife’ye geçerek, elektrik faturalarını yüzde 15 ila 19 arasında düşürebilecekleri bilgisini verdi. Uzmanların verdiği bilgiye göre, 3 zamanlı ‘Değişken Tarife’de gündüz (06:00-17:00), puant (17:00-22:00) ve gece (22:00-06:00) olmak üzere üç zaman diliminde ayrı enerji bedeli uygulanıyor.

 

Saat 22:00 – 06:00 arasında sulama yapmanın avantajı var

 

Değişken Tarife’de enerji talebinin en yüksek olduğu puant saatlerde birim bedeli en yüksek iken, talebin daha düşük olduğu gece saatleri en avantajlı olarak kabul ediliyor. Çiftçilerin sulama faaliyetini tarifede belirtilen 22:00 – 06:00 arası gece saatlerinde yapmaları durumunda elektrik faturalarının yüzde 15 ila 19 arasında düşebileceği hesaplanıyor. Üstelik gece sulaması yapıldığında, su sıcaktan dolayı buharlaşmadığından daha az su kullanımı söz konusu oluyor, verimlilik artıyor. Ürün tipinden dolayı gündüz sulama yapmak zorunda olan üreticilere ise 06:00 – 17:00 arası saatler öneriliyor.

 

Şirket yetkilileri, çiftçi temsilcilerine tarife değişikliğini nasıl yapacaklarıyla ilgili detaylı olarak bilgi verdi. Çiftçi temsilcilerinin de öneriye sıcak baktıkları, tarifenin avantajlarını üyeleri ile paylaşacakları öğrenildi.

 

“Maliyetleri elbirliğiyle düşürebiliriz”

 

Tarımsal sulama abonelerinin artan enerji maliyetlerini düşürebilmeleri için çözüm ortağı olma gayreti içerisinde olduklarını belirten Dicle Elektrik yetkilileri, konuya ilişkin şunları söyledi:

 

“Bir araya geldiğimiz çiftçi temsilcilerine enerji maliyetlerinin yüksek olmasının sebeplerini anlatarak, neler yapabilecekleri konusunda uzmanlarımız aracılığı ile bilgilendirmelerde bulunduk. Günde yaklaşık 15 saat sulama yapan çiftçilerimize sulama saatlerini değiştirmelerini ve 3 zamanlı Değişken Tarifemizdeki en ucuz kategori olan 22:00 – 06:00 arasında sulama yapmalarını önerdik. Gündüz sulama yapmak zorunda olanlar da 06:00 – 17:00 saatleri arasını tercih edebilir. Maliyet tasarrufu hep birlikte, el birliğiyle gerçekleştirebileceğimiz bir hedef. Çiftçi temsilcilerimizin yaklaşımlarının çok olumlu olduğunu görmekten de ayrıca memnun olduk.

 

📆 15 Haziran 2020 Pazartesi 17:08   ·   💬 0 yorum   👀 655 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 12 HAZİRAN 2021 CUMARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 11 HAZİRAN 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

siverek gazeteleri Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Şuçgad’tan Urfa Haber AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu gazete siverek Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor SİVEREKHABER Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞANLIURFA GAZETESİ BAŞKAN YILDIZ Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! SİVEREK HABER Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor siverek gazete Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor siverek Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti SİVEREKGAZETELERİ ŞANLIURFA HABER FATİH ERBAKAN BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu siverek gazetesi Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu ŞANLIURFAHABER Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı siverek hedef gazetesi Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler