ELEKTRİK KESİNTİLERİ PROTESTO EDİLDİ – Siverek Gazeteleri – Siverek Haberleri
MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » güncel, Manşet, SİVEREK HABER » ELEKTRİK KESİNTİLERİ PROTESTO EDİLDİ
ELEKTRİK KESİNTİLERİ PROTESTO EDİLDİ
ELEKTRİK KESİNTİLERİ PROTESTO EDİLDİ

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde son dönemlerde devam eden alt yapı çalışmaları nedeniyle yaşanan elektrik kesintileri protesto edildi.

Siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Kanlıkuyu Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasına vatandaşlarda destek verdi.

Cuma namazı sonrası bir araya gelen grup, ‘kesintiler kabul edilemez’ pankartı açtı.

Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Mehmet Ali Çulcu tarafından okunan basın açıklamasında kesintilerin kabul edilemez olduğunu belirtildi.

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği gibi Siverek’in en önemli sorunlarından biri olan DEDAŞ’ın Siverek’e ve Siverek halkına yapmış olduğu zulmü için burada toplanıp basın açıklaması yapma gereği duyduk.

Malum teknoloji çağında yaşıyoruz, artık öyle olmuş ki elektriksiz hiçbir şey yapılmıyor. Özellikle bu kış aylarında elektrik kesintileri artık halkımızı çileden çıkarmıştır. Biz bu DEDAŞ zulmünün nereye kadar böyle devam edeceğini merak ediyoruz.

Vatandaşlarımız için elektrik 2 sezonda çok önemlidir; birincisi yazın çiftçilerimiz ekinlerini sularken, ikincisi ise kışın esnafımız ve halkımız, ışığa, ısıya ihtiyaç duyarken, elektrik olmadan aş olmaz, elektrik olmadan iş olmaz, elektrik olmadan eğitim öğretim olmaz, zanaat olmaz, sanat olmaz.

Günlük ortalama 1 ila 2 saat arasında hemen hemen tüm mahallelerde elektrik kesintileri olmaktadır. Bu durum bazı mahallelerde 3 ila 5 saati de bulmaktadır. Tüm basın mensubu arkadaşlarımdan rica ediyorum, son 15 günün elektrik kesintileri bizim tarafımızdan kayıt altına alınıp verileri not altına alınmıştır. Bunları yakından çekip sosyal mecralarda paylaşırsanız sevinirim.  Yaklaşık 2 yıl önce yollarımızı ve sokaklarımızı cehenneme çevirip yer altına aldığınız kablolarınız nasıl oluyor da her gün arıza veriyor ya sizin elemanlarınızda sorun vardır ya da siz DEDAŞ yöneticileri halkımıza arıza var diyip halkımızı kandırıyorsunuz.

Mesken dışına çıkardığınız saatlerin panoları 7/24 açık şimdi niye açık olduğunu da sizlere açıklayacağım. Dışarı aldığınız panoların içinde kullandığınız şalterler yüksek vattaki cihazlarda arızalanıp işlev görmeyecek duruma gelip elektrikleri kesiyor. Mesken sahibi de panoya bakıyor, kilitli 186’yı arıyor, 186 mesken sahibine ekip yollayacağını söylüyor, fakat ekip 30-40 dk sonra hatta bazen hiç gelmiyor. Vatandaşta çözümü kendisinde bulup kilidi kırıyor. Tabii ki bizler kilidin kırılmasını tasvip etmiyoruz.  Fakat eksikliğiniz vatandaşa bunları yaptırmak zorunda bırakıyor.

Şimdi DEDAŞ yetkililerine birkaç sorum olacak

Dışarıya aldığınız saatlerin güvenliğinden halk mı sorumlu yoksa siz DEDAŞ mı sorumlu?

Gerçi sizler halka güvenseydiniz saatleri dışarı almazdınız o ayrı mesele, eğer halk sorumluysa panonun güvenliğini nasıl sağlayıp koruyacak?

Eğer siz sorumluysanız saatlerin mekanizmasını bozan veya kıran şahısları tespit etmek varken panoda bulunan suçlu suçsuz tüm saat sahiplerine neden ceza kesiyorsunuz? Bunu hangi hak ve ne münasebetle yapıyorsunuz?

İkinci bir husus panodan incelenmek üzere sökülüp incelemeye gönderilen saatlerin %92’sine kaçak para cezası gelmektedir.

Burada devlet yetkililerine sesleniyorum.

Sökülüp incelemeye gönderilen bu saatlerin aynı firma ve ekip tarafından incelenmesi ve hatalı bulunması ne kadar doğru davranıştır? Bu incelenme durumunun tarafsız ve objektif bir firma tarafından yapılması gerekmiyor mu?

Geçen aylarda abonesi eski olan vatandaşlarımıza baskın yapar gibi 2-3 DEDAŞ personeli ve emniyet güçlerimizle beraber esnaflarımızın elektriğini kestiniz, halkımızı emniyet güçlerimizle karşı karşıya getirmek istediniz, burada amaç vatandaşların gelip size 400-500 lira gibi bir depozito vermesini sağlamaktı.

Abonesi eski olanda faturasını ödüyor, abonesi yeni olanda ödüyor. Zaten vatandaşımızın fatura ödememek gibi bir lüksü de yok çünkü ödeme günü geçen abonenin elektriği kesiliyor.

Bugün 21. yüzyılda vatandaşımıza, esnafımıza elektrikle yaşamayı çok görüyorsunuz. Geçen 3 gün önce 5 saatlik elektrik kesintisinden dolayı yüzlerce esnafımız dükkanını açamadı, açanda karanlık olduğundan dolayı iş yapamadı.

Solunum ve diyaliz cihazına bağlı olarak yaşayan vatandaşlarımızı, evi 5-6. katta olup elektrik kesintisinden dolayı asansöre binemeyen ve babasını sırtında 6 kat yukarı çıkan engelli vatandaşlarımızı düşünecek vicdanınızı nerede bıraktınız ey DEDAŞ yetkilileri!”

DEDAŞ’tan alınan bilgilerde “Kesintilerin konu edildiği bölgede yapılmakta olan merkez tesis proje yer altı çalışmaları 2 günde bir fider ve branşman kesinti yapılıyor. Planlı yatırım ve alt yapı tamamlama kesintileri var” ifadelerine yer verildi.

Grup, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Galeri
📆 10 Aralık 2022 Cumartesi 11:33   ·   💬 0 yorum   👀 266 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 2 Şubat 2023 Perşembe (www.siverekgazeteleri.com)
Siverek Hedef Gazetesi 1 Şubat 2023 Çarşamba (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR