MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » ETNOBOTANİK ARAŞTIRMA TEKNİKLERİ KURSU HARRAN ÜNİVERSİTESİ’NDE YAPILACAK
ETNOBOTANİK ARAŞTIRMA TEKNİKLERİ KURSU HARRAN ÜNİVERSİTESİ’NDE YAPILACAK
ETNOBOTANİK ARAŞTIRMA TEKNİKLERİ KURSU HARRAN ÜNİVERSİTESİ’NDE YAPILACAK

Harran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından Şanlıurfa’da yeni bir bilimsel etkinlik daha düzenlenecek. Botanik Anabilim dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Akan’ın koordinatörlüğünde düzenlenecek olan Etnobotanik Araştırma Teknikleri kursu, 22-25 Eylül 2020 tarihleri arasında Osmanbey Yerleşkesinde gerçekleştirilecek.

 

Konu ile ilgili detaylı bilgiler veren proje koordinatörü Prof. Dr. Hasan Akan; “Etnobotanik bilimi bitkilerin halk kültürlerindeki kullanım şekillerini ve Anadolu bitki bilgeliğini araştırır. Anadolu gibi zengin bir kültürel mirasın yanı sıra olağanüstü bir bitki zenginliğine, tarımsal ve biyolojik çeşitliliğe sahip bir ülkede bu ilişkilerin çok yönlü araştırılması hayati önem taşımaktadır” Biz de bu düşünceden hareketle, “Etnobotanik Araştırma Teknikleri” isimli bir kursun, görev yapmakta olduğum Harran Üniversitesi’nde gerçekleşmesi için Tübitak’a birkaç ay önce başvurmuştuk. Projemiz, Tübitak’ın bilimsel değerlendirme ve panel süreçlerinden geçmiş ve desteklenmesine karar verilmiştir. Bu proje kapsamında Etnobotanik bilimine ilgi duyan genç araştırıcılara 4 gün boyunca kurs vereceğiz. Bu etkinliğin amacı Etnobotanik konusunda tezler hazırlayan öğrenci ve araştırmacılara yol göstermek, daha etkin araştırmalar yapmalarına katkı sunmaktır. Etnobotanik, bitkilerle insanlar arasındaki ilişkileri inceleyen disiplinler arası bir alandır. “Bitkilerin yerel halk tarafından kullanımı” olarak da tanımlanabilir. Etnobotanik terimi “halk botanği, halk hekimliği, halk sağaltıcılığı” gibi terimlerle Türkçe’ye çevrilmiştir. Etnobtanik çalışmaların amacı gıdadan halk tıbbına, yem ve boya bitkilerinden oyuncaklara kadar halkın botanik mirasının tespit edilmesi hedeflenmektedir.

 

Halkımızın botanik mirası korunamıyor

 

Türkiye, zengin bitki kültürüne rağmen etnobotanik araştırmalar yönünden henüz yolun başındadır. Etnobotanik çalışmalarla halkımızla bitkiler arasındaki ilişkiyi gelecekteki kuşaklara aktarması açısından önem taşımaktadır. Geleneksel kültür haline gelmiş olan etnobotanik bilgiler veya Anadolu bitki bilgeliğinin kaybolmaması için kayıt altına alınması gerekmektedir. Gözleme ve geleneksel sözlü aktarıma dayanan bu mirasın köyden kente göçle doğadan kopuş ve kuşaklar arası iletişim eksikliği gibi nedenlerle genç nesillere aktarılamadan ve bilimsel olarak kaydedilmeden yok olduğu gözlenmektedir. Özellikle geleneksel halk ilacı üzerinden yapılacak bilimsel araştırmalar ile yeni ilaçların keşfedilmesi artacaktır.

 

Kurs kapsamındaki eğitimimizden bazı konu başlıkları; Geçmişten Günümüze Etnobotanik Tarihi, Anadolu’nun Tıbbi ve Aromatik Bitkileri ve Kullanım Şekilleri, Geleneksel Bitki Kullanım Tipleri (Gıda, Tıbbi, El Sanatları, Yakacak vb.), Etnobotanik Çalışma Yöntemleri (Alan seçimi, Süre, Kaynak kişi seçimi, Görüşme teknikleri, Literatür tarama, Eğitim Çalışmaları, Anket, Soru tipleri, İstatistik, Not tutma, kayıt vb.), Etnobotanikte Geleneksel Uygulama Örnekleri

 

(Sirke, Sabun, Kantaron yağı, Krem vb üretimi), Bitkilerden uygulamalı müzik aletleri yapımı, İsot, Melengiç kahvesi vb. geleneksel ürünleri tanıma, hazırlama ve tatma, Yerel etnobotanik ürünlerin sergilenmesi.

 

Eğitmenler, Türkiye’nin en iyi etnobotanist hocalarından oluşmaktadır

 

Bu etkinlik kapsamında 4 farklı üniversiteden oluşan bir takım ve ekip ruhu da oluşacak ve uzmanlık alanında donanımlı olan bu hocalarımız genç bilim insanlarının daha iyi yetişmesine vesile olacaktır. Prof. Dr. Fatih Satıl (Balıkesir Ün), Prof. Dr. Selami Selvi (Balıkesir Ün), Doç.Dr. Uğur Çakılcıoğlu (Munzur Ün) ve Doç. Dr. Rıdvan Polat (Bingöl Ün) hocalarımız bu bilimsel etkinliğimizin eğitmenleri olacaktır. Amaçlarımızdan biri genç bilim insanlarına motivasyon sağlamak ve konunun uzmanları ile bir araya getirmektir.

 

Kursiyerlerin tüm masrafları projeden karşılanacak

 

Katılımcıların yol, konaklama ve iaşe giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır. Katılımcılardan herhangi bir ad altında para talep edilmeyecektir. Kursiyerlerimiz Türkiye’nin her tarafından olacak ve onları GAP’ın başkenti, peygamberler diyarı, Mezopotamya’nın kadim şehri, dünyanın en eski tapınağına sahip olan Şanlıurfa’da misafir edeceğiz.

 

Başvuru formu ve aday seçim kriterlerimiz www.etnobotanik.org isimli sitemizde verilmiştir. Bu konuda projemizi destekleyen TÜBİTAK başkanlığına ve manevi teşvikleri ile her zaman yanımızda olan rektörümüz sayın Prof. Dr. M. Sabri Çelik hocamıza da ayrıca teşekkür ederiz.

Galeri
📆 15 Haziran 2020 Pazartesi 17:18   ·   💬 0 yorum   👀 699 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ


SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 HAZİRAN 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

siverek gazeteleri Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi ŞANLIURFA GAZETESİ Urfa Haber Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Şuçgad’tan Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler SİVEREKHABER Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış siverek gazetesi Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret siverek ŞANLIURFAHABER ŞANLIURFA HABER Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu FATİH ERBAKAN siverek gazete Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu siverek hedef gazetesi gazete siverek BAŞKAN YILDIZ SİVEREK HABER Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu SİVEREKGAZETELERİ