MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » Fatih Erbakan’dan EYT’lilere noter tasdikli çözüm sözü
Fatih Erbakan’dan EYT’lilere noter tasdikli çözüm sözü
Fatih Erbakan’dan EYT’lilere noter tasdikli çözüm sözü

Fatih Erbakan’dan EYT’lilere noter tasdikli çözüm sözü

EYT’li dernek başkanları ile bir araya geldiği online toplantıda, sorunlarının çözümü için Erbakan sözü veren Yeniden Refah Partisi lideri Fatih Erbakan,ülkenin  kaynaklarının 83 milyona adil dağıtılması halinde, sadece EYT’lilerin değil  tüm dar gelirli vatandaşlarının refaha kavuşmasına yeteceğinibelirtti.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, Emeklilikte Yaşa Takılanlar Marmara Federasyonu Başkanı Gönül Boran Özüpak’ınöncülüğünde 23 ilin EYT dernekleri başkanları ilezoom üzerinden bir araya geldi, sorunlarını dinledi.

Özüpak: EYT’liler yük olarak görülüyor

4444 Nolu yasanın geriye doğru işletilmesinden dolayı  21 yıldır anayasal haklarından mahrum olduklarını ve bunun mücadelesini verdiklerini söyleyen EYT Federasyonu Başkanı Özüpak,  seslerinin gür çıkmasına vesile olan Yeniden Refah Partisine teşekkür etti.

Özüpak yıllarca prim ödemelerine, vergi vermelerine rağmen sonradan çıkan bir kanunla yaş haddine tabii olarak 2 ila 17 yıl ötelendiklerini, tabiri caizse maçları oynanırken kuralların değiştiğini ve bunun büyük mağduriyetlere sebep olduğunu söyledi. Bunca yıl vergi ve prim vermelerine, hizmet etmelerine rağmen bir yük olarak görüldüklerini ifade eden Özüpak, Türkiye’deki kaynakların herkese yetebileceğini bunu Yeniden Refah Partisi’nin hazırlamış olduğu 150 milyar dolarlık kaynak paketinin de doğruladığını söyledi.

Borç-faiz-vergi ekonomisinin sonucu bu!

50 yıllık Milli Görüş davasının temsilcisi olarak dar gelirli vatandaşların derdiyle dertlendikleri vurgulayarak EYT’lilere hitap eden Erbakan, sadece EYT’lilerin değil emekli, memur, işçi, köylü ve çiftçilerimizin de sıkıntıda olduğunu ifade etti.

20-30 yıl devlete hizmet etmiş emeklinin; aldığı maaşın yetmediğini, torunun veya akrabasının düğününe giderken bile düşündüğünü söyleyen Erbakan, “2020 yılında 3 kişiden biri sosyal yardım almak zorunda kalmış. Tabii ki Pandeminin etkisi de oldu. İlgili bakanımız açıkladı; 17 yılda sosyal yardımlar 21 kat artmış. Gelir seviyesine baktığımızda nüfusun yüzde 40’ı açlık, yüzde 80’i yoksulluk sınırının altında çalışıyor. TÜİK’inaçıkladığı resmi rakam yüzde 14, bağımsız araştırmacılar gerçek enflasyonun yüzde 37 olduğunu belirtiyor. Hal böyle iken hükümet önümüzdeki 4 sene 100 milyar dolar borç faizi ödeyeceğini açıkladı. Yine açıklanan 4 yıllık ekonomi planına göre bütçe açığından dolayı 150 milyar dolar  daha borç alınacak. Bütün bunlar ne anlama geliyor, daha fazla zam daha fazla vergi. Borç faiz vergi ekonomisinin sonucu daha fazla borçlanma.” dedi.

EYT’lilere yok, imtiyazlılara var

‘Asıl üzücü kısmın ise vatandaşa, EYT’lilereayrılmayan kaynakların bazı imtiyazlılara sular seller gibi akıtılması.’ diyen Erbakan, Köprü ve otoyol ihaleleri dolar cinsinde devlet garantisiyle yapıldı. Bu ihaleleri alan 5 holding var. Bir muhalefet partisi vekili açıkladı; 2014-2020 yıllları arasında köprü otoyol ve tüneller için  devletin sadece döviz kuru farkı ödediği meblağ 18,4 milyar dolar ödendi. Yapılan hesaba göre bu para ile  EYT mağduru 1,5 milyon insanımızın 5 yıllık emekli maaşı ödenebiliyor. Bu sadece döviz kuru farkından dolayı ödenen para ile 14 tane Avrasya Tüneli, 12 tane Osmangazi Köprüsü veya 8 tane Çanakkale Köprüsü yapılabilirdi. Bir  de daha da acısı bu 5 holdinge 18 yılda 128 kez vergi ve harç muafiyeti çıkartılmış. Bunların listesi var. Bunların toplamı ne kadar tutar onu da hesaplarsak. Biz bunu görünce diyoruz ki demek ki ülkede kaynak var sadece adil bir şekilde paylaştırılmıyor, imtiyazlılara akıyor. Bütün bu kaynaklar adil bir şekilde dağıtılsa sadece EYT’lilerdeğil pek çok mağduriyet giderilebilirdi diye düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

‘3 aylık borç faizi ile EYT’lilerin sorunu çözülebilirdi’

EYT’li dernek başkanların sorularını da yanıtlayan Erbakan sözlerine şöyle devam etti:

Bizim Milli Görüş olarak yıllardır söylediğimiz paylaşımda adalet, yani zenginliklerin, kaynakların 83 milyon arasında adilce paylaşılması ve yönetimde adalet ilkeleri ile yola çıktık ve çalışıyoruz. Biz önce millet anlayışıyla hareket edeceğiz. Bununla ilgili de referansımız Merhum Erbakan Hocamızın 54. Hükümet olarak yaptıkları efsane icraatlerdir. İşçiye,memura, emekliye yapılan yüzde 100 zamlardır. O dönemdeki bolluğun bereketin nedeni kaynakların faize, imtiyazlılara değil, millete aktarılmasıydı. Kaynağımız da sizin de belirttiğiniz gibi Milli Kaynak Paketimizde var. 2. ve 3. kaynak paketlerimiz hazırlanıyor. Biz her zaman söylüyoruz,emeklilikte yaşa takılanların külfet dedikleri maliyeti,hükümetin 2-3 aylık borç faizi parası kadardır. Bu mücadelenizde yanınız olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz.

Erbakan’dan noter tasdikli, yazılı çözüm sözü

Özüpak’ın EYT’lilerin sorunlarının çözme vaadinizinoter tasdikli, yazılı istiyoruz’ isteğine de olumlu yaklaşan Erbakan, milletin derdine derman olmak için yola çıktıklarını belirterek yetkili kurullarda görüşüp bu kararı aldırma sözü verdi: Biz de Önce Millet diyen görüşün temsilcileri olarak Parti programımızda da var iktidarımızın ilk senesinde emekliye, memura işçiye yüzde 50 zam yapacağımızı taahhüt etmiştik. EYT’lilerin sorununun çözümünü de parti programımıza alıp ilk senemizde çözeriz inşallah.” dedi.

Erbakan’dan Mansur Yavaş’a EYT teşekkürü

Sosyal medya hesabından seçimden önce emeklilikte yaşa takılanların yanında olacaklarına dair sözünüEYT’lilerin GSS primlerini yatırmaya başlayaraktutan Ankara Büyük Şehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı da tebrik eden Erbakan, ” A partisi B partisi kimin yaptığı önemli değil. Önemli olan milletin derdine derman olmaktır. Bu minvalde Mansur Bey’i tebrik ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Program sonunda EYT’lilerin muhalefet liderlerini aynı programda birleştirme davetine memnuniyetle katılacaklarını belirten Erbakan EYT’lilerin sesini duyurmak için ellerinden gelen ne varsa yapacaklarını belirtti.

📆 23 Ocak 2021 Cumartesi 12:59   ·   💬 0 yorum   👀 1.098 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 2 AĞUSTOS 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 31 TEMMUZ 2021 CUMARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

BAŞKAN YILDIZ Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu gazete siverek Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! siverek gazetesi siverek FATİH ERBAKAN Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu SİVEREK HABER ŞANLIURFAHABER Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı SİVEREKHABER Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. siverek gazeteleri Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti ŞANLIURFA GAZETESİ BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK ŞANLIURFA HABER SİVEREKGAZETELERİ Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor siverek hedef gazetesi Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Urfa Haber ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Şuçgad’tan siverek gazete