MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » HASAT KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN TARLA KONTROLLERİ YAPILACAK
HASAT KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN TARLA KONTROLLERİ YAPILACAK
HASAT KAYBINI ÖNLEMEK İÇİN TARLA KONTROLLERİ YAPILACAK

Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, hububat mevsiminin başlamasıyla birlikte biçerdöverle hasat kaybını önlemek için tarla kontrolleri başlatıyor.

2021 yılında biçerdöverle yapılacak hububat hasadında dane kayıp oranını yüzde 1,5’in altına düşürmek, ayrıca hasat sonu anız yangınlarının önlenmesi için gerekli hazırlıklarını tamamlayan Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, biçerdöver sahipleri, operatörler ve üreticilerin aşağıda belirtilen hususlara uymaları gerektiğini duyurdu.
Aşağıda belirtilen hususlara uymayarak ürün kaybına sebep olanlar ile görevlilere karşı gelenler hakkında yasal işlem yapılacak.
Hasat öncesinde ve hasat sırasında biçerdöver sahipleri, operatörleri ve üreticilerin uyması gereken hususlar:

1. Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun bir şekilde bakım ve ayarlarını yaptırarak, hasada hazır hale getireceklerdir.
2. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmayacaklardır.
3. Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmayacaklardır.
4. Hasat esnasında ürün sahibi tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirecektir.
5. Her ürüne göre hasat zamanı hassasiyetle belirlenecek, hasat olgunluğuna erişmemiş ürünlerin hasadından kesinlikle kaçınılacaktır.
6. Hasatta üründeki rutubet durumu dikkate alınacak, çiğ kalkmadan hasada başlanılmayacak ve çiğ düşmeden önce hasada son verilecektir.
7. Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınacaktır.
8. Biçerdöverlerin hassas ayarları ürünün cinsi ve durumuna göre tekniğine uygun olarak yapılacak, her tarla değişiminde ayarlar yeniden kontrol edilecektir.
9. Biçerdöverlerin çalışma hızı biçerdöverin özelliklerine, arazinin yapısına, ürünün cinsine ve durumuna göre tespit edilecektir.
10. Kayıpların azaltılması amacıyla engebeli arazilerde ve yatık ürünlerde biçerdöverlere sap ayırıcı ve başak kaldırıcılar monte edilecektir.
11. Operatör belgeli sürücüler tarla ve ürün durumu ile arazi yapısını dikkate alarak anızın yakılmasına meydan vermeyecek en uygun yükseklikten biçim yapacaklardır.
12. Biçerdöverle hasatta kayıpları kontrol etmek ve azaltmak amacı ile görevlendirilen Bakanlık elemanlarına, ürün sahipleri, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri gerekli kolaylıkları göstereceklerdir.

 

Galeri
📆 20 Mayıs 2021 Perşembe 21:01   ·   💬 0 yorum   👀 336 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETELERİ 20 Ocak 2022 Perşembe (www.siverekgazetleri.com)
SİVEREK HEDEF GAZETELERİ 19 OCAK 2022 ÇARŞAMBA (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Urfa Haber siverek gazete Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GAZETECİ - YAZAR ŞÜKRÜ DOLAŞ’IN PROGRAMI İZLENME REKORU KIRDI Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu SİVEREKGAZETELERİ Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti siverek Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz SİVEREKHABER Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı siverek gazetesi Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış BAŞKAN YILDIZ Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ SİVEREK SON DAKİKA Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler ŞANLIURFAHABER ŞANLIURFA HABER gazete siverek Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Şuçgad’tan siverek hedef gazetesi SİVEREK HABER ŞANLIURFA GAZETESİ FATİH ERBAKAN siverek belediyesi Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu siverek gazeteleri Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı.