MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » Karakeçi Kilimleri Şark Köşelerini Süslüyor
Karakeçi Kilimleri Şark Köşelerini Süslüyor
Karakeçi Kilimleri Şark Köşelerini Süslüyor

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde renk ve motifleriyle ün kazanan Karakeçi kilimleri şark köşelerini süslüyor.

Bölgede unutulmaya yüz tutmuş Karakeçi kilimlerini yaşatmak adına üretim çalışmalarına başlayan Halk Eğitimi Merkezi, pandemi öncesi kadınlar tarafından yapılan kilimler vatandaşlar tarafından ilgiyle şark köşelerinde kullanılıyor.

Kilim sanatının köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirten Siverek Halk Eğitim Müdürü Mahmut Kışlar şunları kaydetti. “Kilim kursu yıllar önce merkez bünyesinde açıldı ve kısa süre sonra da kapatıldı. Böyle bir kursun yeniden rağbet göreceği düşüncesiyle 12 yıl aradan sonra tekrar açtık. Pandemiden dolayı kadınlarımızın yaptıkları kilimler, şark köşelerini süslüyor’’

-KİLİM TARİHİ ÇOK ESKİLERE DAYANIYOR

Kilim tarihinin çok eskilerden geldiğini söyleyen Kışlar, “Türk ve dünya tarihinde çok eski bir geçmişi olan bir üründür. Tarihi milattan öncesine dayanır hatta Türkiye’de yapılan kazı çalışmalarında Truva’da milattan öncesine ait bir kilim bulunmuştur. Şu an yaşatmaya çalıştığımız Karakeçi kilimlerine ait milattan önce 650 yılına ait bir parça bulunmuştu, bulunan o parçanın desenlerinden ilhamla yola çıkarak daha sonra Selçuklularda ve Osmanlılarda yapılan kilimleri yaşatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Galeri
📆 14 Mart 2021 Pazar 15:13   ·   💬 0 yorum   👀 773 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ – 24 EYLÜL 2021 -(www.siverekgazeteleri.com)
SİVEREK HEDEF GAZETESİ -23 EYLÜL2021 -(www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu FATİH ERBAKAN SİVEREKHABER ŞANLIURFA HABER Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler BAŞKAN YILDIZ Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti siverek belediyesi Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü siverek gazetesi Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu siverek hedef gazetesi Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor SİVEREK HABER Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış gazete siverek Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Şuçgad’tan Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu siverek gazete Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! SİVEREKGAZETELERİ BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi siverek GAZETECİ - YAZAR ŞÜKRÜ DOLAŞ’IN PROGRAMI İZLENME REKORU KIRDI ŞANLIURFAHABER Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Urfa Haber siverek gazeteleri Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞANLIURFA GAZETESİ Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor!