MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » KORONA SONRASI BALKONLU VE GÜNEŞ ALAN KONUTLAR REVAÇTA OLACAK
KORONA SONRASI BALKONLU VE GÜNEŞ ALAN KONUTLAR REVAÇTA OLACAK
KORONA SONRASI BALKONLU VE GÜNEŞ ALAN KONUTLAR REVAÇTA OLACAK

Tüm dünyada pandemi olarak ilan edilen Covid-19, birçok sektörün yol haritasını değiştirdi. Yeni yaşam şekilleri ve kentsel dönüşümle değişen konutların mimari özellikleri, bu kez de korona nedeniyle değişti. Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı ve AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, korona sonrasında mimari olarak güney yönünü konumlandırılan, balkonlu, enerji tasarrufu sağlayan ve büyük metrekareli konutların ön plana çıkacağını belirtiyor.

 

Koronavirüs nedeniyle ekonomideki dengeler değişirken, Türkiye ekonomisinin en önemli güçlerinden biri olan inşaat sektöründe de değişim rüzgarları esiyor. Son birkaç yıldır hareketli olan ve Cumhuriyet tarihinin satış rekorlarını gerçekleştiren konut sektöründe de yeni nesil konutların hatları belli olmaya başladı. Değişen trendler ve yaşam şekilleri, kentsel dönüşüm, konutun yatırım aracı olarak değerlendirilmesi gibi pek çok faktör nedeniyle İstanbul’da konut metrekareleri düşerken, konut tiplerinde de 2+1’ler ağırlık kazanmıştı.

 

Koronavirüs dolayısıyla ofislerin evlere taşınması, eğitim hayatının evden devam etmesi, sokağa çıkma yasağı gibi nedenler konutlarda yeni dönem anlayışını da beraberinde getirdi. AYİDER Başkan Yardımcısı ve AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, “Son dönemde mimari anlayışta bazı değişikliklere gidilmişti. Müteahhitleri isteği doğrultusunda Fransız balkon olarak tabir ettiğimiz, salonlarda tavandan yere kadar uzanan pencerelerin açıldığı sistemler mevcuttu. Oysa kültürümüzde balkonlarda oturmak mevcuttu. Korona nedeniyle evdeki balkonların ne kadar önemli olduğu anlaşıldı.

 

Bunun dışında özellikle kentsel dönüşümle birlikte azalan metrekarelerin yerini daha büyük metrekareli evler almaya başlayacak. Güney cepheli konutlar değer kazanırken, suyun önemini bir kez daha anladığımız bu günlerde enerji tasarrufu sağlayan konutların değerleneceğini öngörüyoruz. Başka bir deyişle enerji ve su tasarrufu sağlayan yeşil binalar kazanacak” derken, şehrin yeni yerleşen yerlerinde hayat bulacak yatay mimariye sahip binaların tercih nedeni olabileceğini belirtiyor.

 

Konut ile ofis iç içe geçecek Nüfus yoğunluğunun daha az olduğu semtlerde, yeni gelişen bölgelerde konut satışlarının hız kazanacağını söyleyen Mimar Ahmet Erkurtoğlu, yeni binalarda konut ile ofislerin iç içe geçeceğini de sözlerine ekliyor. “Koronanın binaların mimarisini değiştireceği bir konu da evlerin aynı zamanda home ofis olarak değerlendirilecek olması. Korona sürecinden bu yana boş ofisler 2 katına çıktı. Home ofis sisteminin yürütülüyor olduğunun görünmesi nedeniyle şirketler ofislerini küçültürken, çalışanlar da evlerindeki koşulları değiştirecek. Şu an dünyada da bu yöne doğru bir değişim söz konusu. Yeni konsept kesinlikle ofisin ve evin iç içe geçtiği yaşam alanları olacak.” diyen Erkurtoğlu, sözlerine şöyle devam ediyor: “Örneğin; bir avukat ya da mimar aynı binada hem ofis için ayrı bir yer hem de konut için ayrı bir yer tutacak. Bunun dışında bir mimar olarak şöyle düşünüyorum. Evin antresinden bağlanılan, odası ve banyosu olan ayrı bir ofis yeri oluşturulacak. Yani evin antresinden kapı açılıp ofis alanına geçilecek.”

 

 

📆 23 Nisan 2020 Perşembe 16:06   ·   💬 0 yorum   👀 516 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETELERİ 8 ARALIK 2021 (www.siverekgazeteleri.com)
SİVEREK HEDEF  GAZETELERİ 7 ARALIK 2021 (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Urfa Haber FATİH ERBAKAN Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı siverek gazeteleri Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! BAŞKAN YILDIZ ŞANLIURFA GAZETESİ ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ gazete siverek Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu siverek belediyesi Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor siverek gazetesi Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu siverek gazete Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü GAZETECİ - YAZAR ŞÜKRÜ DOLAŞ’IN PROGRAMI İZLENME REKORU KIRDI Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu SİVEREKGAZETELERİ Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler SİVEREK HABER Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. siverek hedef gazetesi Şuçgad’tan Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış SİVEREKHABER SİVEREK SON DAKİKA ŞANLIURFAHABER siverek Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu ŞANLIURFA HABER