MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » KORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMA TEDBİRLERİ
KORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMA TEDBİRLERİ
KORONA VİRÜSÜNDEN KORUNMA TEDBİRLERİ

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Zeyrek: Yeni Korona virüs nedir? Korona virüs belirtileri nelerdir? Korona virüsten korunmada kural çok basit: DOLAŞMA!!! DOKUNMA !!! YAKLAŞMA!!! Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Fadile Yıldız Zeyrek, Yeni tip Korona virüs Enfeksiyonu:

COVİD-19 hakkında yazılı bir açıklama yaparak Korona virüsünün semptomları nelerdir? Korona virüsü nasıl teşhis edilir? Korona virüsünden korunmak için nasıl önlemler alınabilir? gibi soruların cevabını vererek konuya dikkat çekti. COVİD-19 2019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan şehrinde çok sayıda kişinin pnömoni tablosuyla hastaneye başvurmuş ve bu kişilerden alınan örneklerde ilk defa yeni Korona virüs tanımlanmıştır. Ocak ayında bu virüse resmi olarak SARS-CoV-2, yaptığı hastalığa da COVID-19 adı verilmiştir.

Esas olarak hayvanlarda bulunan bu virüs ailesi bu hayvanlarla yakın temas sonrası zaman içinde değişim geçirerek insanlara bulaşma özelliği kazanır ve insanlarda hastalık oluşturmaya başlar. Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak kabul ettiği COVID-19 salgını şu anda dünyada 5 kıtada 203 ülke/bölgede yaklaşık 750.000 kişiyi enfekte etmiştir ve vaka sayısı her geçen gün artmaktadır. COVID-19 Nasıl Bulaşır: İnsanlar hapşırırken, öksürürken, konuşurken, gülerken veya şarkı söylerken ağızlarından solunum salgısı damlacıkları çıkarırlar.

Bu damlacıklar kısa bir süre havada kaldıktan sonra hızla hasta kişinin etrafında 1 metrelik alandaki yüzeylere düşer. Yeni korona virüsle enfekte olmuş hasta kişilerin çıkardıkları bu solunum salgısı damlacıkları içinde virüs partikülleri vardır. Hasta kişilerin çıkardıkları bu damlacıklar diğer insanlara bu damlacıkların hastaya 1 metreden yakın insanlar tarafından solunum yoluyla alınması ile ya da bu damlacıkların bulaştığı yüzeylere temas etmiş kirli ellerin göz, burun ve ağza sürülmesi ile bulaşır. Ayrıca hasta kişilerin öksürürken, hapşırırken ağızlarını elleriyle kapattıkların da ellerine doğrudan virüs bulaşacaktır, bu nedenle hasta kişilerin ellerinin de virüsü yaymakta önemli olduğu bilinmektedir.

Bugünkü bilgiler ışığında COVID-19 virüsünün yemek ve içecekle geçmediğini söyleyebiliriz. COVID-19 Belirtileri: Belirtiler virüsle temastan 2-14 gün ortalama 5.5 günde ani bir başlangıç ile ortaya çıkar. En sık görülen belirtiler ateş, kuru öksürük, nefes darlığıdır. Daha ağır hastalarda zatürre, şiddetli solunum yetmezliği durumu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm meydana gelebilir. COVID-19 Hastalığından Nasıl Korunalım: Virüs atlamaz zıplamaz, virüsü insanlar taşır ve bu insanlar gezerek diğer insanlara bulaştırırlar.

Salgının yayılım hızını azaltmanın iki önemli ayağı vardır. Birincisi hasta kişilerin virüsü etrafa saçmasını önlemek, ikincisi etrafa saçılmış virüsten kişilerin kendilerini korumasıdır. 1. Virüsün etrafa saçılması nasıl önlenir (Virüsün bizden bulaşmasını önleme): Hastalar, hastalık şüpheli olanlar ve hasta bakımı yapanlar ya da hasta ile temas eden kişiler mutlaka maske takmalıdır. Bunun dışında kalan ve hastalık belirtileri olmayan kişilerin o bölgede COVID-19 yaygın olsa bile, toplumda maske takması önerilmez. Öksürürken, hapşırırken tek kullanımlık mendil ile ağız ve burun kapatılmalı, sonra bu mendili öksürülen taraf içte kalacak şekilde katlanarak çöpe atılmalı ve eller yıkanmalıdır. Eğer kişinin yanında mendil yoksa dirseğinin iç yüzüne ağzını ve burnunu kapatarak öksürüp hapşırmalıdır. 2. Hastalıktan korunma (Virüsün bize bulaşmasını önleme): En önemli iki yol vardır

Birincisi ellerimizi sık sık yıkamak ve ellerimizi yüzümüzden uzak tutmak, ikincisi hasta olsun olmasın tüm insanlarla aramıza en az 1 metre ( 2-3 adım) mesafe koymak, evde kalmak ve dışarı çıkmamaktır. Aslında Koronadan korunmak bizim elimizde!!! Eller şüpheli yüzeylerle temastan sonra, özellikle herkesin dokunduğu yüzeylere dokunduktan sonra, öksürüp aksırdıktan sonra, özellikle herkesin dokunduğu yüzeylere dokunduktan sonra, öksürüp aksırdıktan sonra, yemek öncesi sonrası, dışarıdan eve girince, iş yerinden çıkmadan ve gözle görülür kirlilik olduğunda veya kirlendiğini düşündüğünüz her an su ve sabunla en az 20 saniye doğru bir şekilde dikkatlice yıkanmalıdır. Su ve sabun olmadığında en az 70 derecelik kolonya, alkol bazlı sıvılar kullanarak eller sık sık temizlenmelidir.

Ellerimizle yüze, özellikle gözler, burun ve ağza dokunmaktan kaçınmalıdır. Sık temas edilen dokunulan nesneler ve yüzeyler (kapı kolları, cep telefonu, cüzdan vs.) sık sık kolonya veya dezenfektanlarla temizlenmelidir.

Hasta bir kişiyle 1 metreden yakın bir mesafede 10 dakikadan daha uzun bir zaman geçirildiğinde virüs bulaşma riski çok yüksektir. Mümkünse kalabalıklardan (özellikle yetersiz havalandırılan yerlerden) ve insanlarla yakın temastan kaçınılmalıdır. Kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalıdır. Kişiler evde kalma

Galeri
📆 02 Nisan 2020 Perşembe 14:57   ·   💬 0 yorum   👀 419 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETELERİ 9 ARALIK 2021 (www.siverekgazeteleri.com)
SİVEREK HEDEF GAZETELERİ 8 ARALIK 2021 (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK ŞANLIURFA HABER Şuçgad’tan Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü GAZETECİ - YAZAR ŞÜKRÜ DOLAŞ’IN PROGRAMI İZLENME REKORU KIRDI Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor siverek gazetesi Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. gazete siverek Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! ŞANLIURFAHABER siverek Urfa Haber Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı SİVEREK SON DAKİKA SİVEREKGAZETELERİ Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı siverek belediyesi Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler siverek gazete Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu FATİH ERBAKAN siverek gazeteleri Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti ŞANLIURFA GAZETESİ Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış BAŞKAN YILDIZ Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! SİVEREK HABER Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti siverek hedef gazetesi Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu SİVEREKHABER Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ