MARDİN’DE 7 MİLYONLUK PİZZA YATIRIMI – Siverek Gazeteleri – Siverek Haberleri
MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » güncel, Manşet » MARDİN’DE 7 MİLYONLUK PİZZA YATIRIMI
MARDİN’DE 7 MİLYONLUK PİZZA YATIRIMI
MARDİN’DE 7 MİLYONLUK PİZZA YATIRIMI

Midyat İlçesi Üçköy Mahallesi  Pizza ile anılmaya başladı. Moris Dal  Almanya’da  edindiği 24 yıllık Pizza deneyimini, İzla Pizzeria Arkah ismi ile  Bagok dağlarının üzerinde  bulunan Üçköy’de müşterilerinin memnuniyeti için  kullanıyor.

Mardin’in Midyat İlçesi kırsalında, Avrupa ülkelerinden köylerine dönüş yapan Süryaniler harikalar yaratıyor. Elbeğendi Köyünde Nail Demir tarafından hizmete açılan ve kısa sürede ülke genelinde ünlenen  Kafro’s Pizza’yı, Üçköy’de açılan İzla Pizzeria Akrah pizza tesisleri takip etti. Almanya’da 24 yıllık pizza deneyimi olan Moris Dal ve Kuyumcu Akrabası Gabriyel Çil, Üçköy’de 7 milyonluk pizza yatırımı yaptı. Mardin’e gelen yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelen İzla Pizzeria yeni çeşitlerle müşterilerine hizmet veriyor.

Moris Dal, 12 yaşında ayrıldığı Üçköy’e  40 yıl sonra pizza ustası olarak geri döndü. Almanya’da 24 yıllık pizza deneyimini, doğup büyüdüğü ve özlemini duyduğu köyünde hizmete dönüştürme hayalini gerçekleştirdiğini söyleyen Moris “ Almanya’da işlerimiz rayına oturmuştu. Kazancımız da iyiydi. Ama içimde çocukluğumun geçtiği köyüme dönüş özlemi vardı. Bir tarafımız hep eksik kalıyordu. Bizleri buraya getiren  bu topraklardaki hatırlarımız, çocukluğumuzun özlemidir. Paradan daha önemli şeyler var. İnsanın değerleri, özlemleri, hatırları her şeyin üstündedir. Bu topraklar huzur ortamında hepimize yeter. Bu güzellikleri, doğallığı ve insan dokusunu başka yerde bulmak mümkün değil. Asur eteklerinde pizzayı hayal edemiyorduk. Bugün dünyanın en kaliteli pizzasını müşterilerime sunuyorum” dedi

Milyon Dolarlık Yatırım İzla Pizzeria ortaklarından  Gabriyel Çil ise, destek verilmesi ve zorluklarını giderilmesi durumunda bölgeye milyon dolarlık yatırımların gerçekleşeceğini söyledi. Almanya’da çocukları ile kuyumculuk işi ile uğraştığını kaydeden Çil, Üçköy’de  10 milyon dolarlık villa ve taş evlerin yapıldığını belirtti. Çil “ Köyümüzün yolunu asfaltlayan Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mahmut Demirtaş’a teşekkür ediyorum Almanya ve Avrupa ülkelerinde ekonomik gücü yüksek hemşerilerimiz var. İstedikleri ufak dokunuşlar olursa, büyük sermayelerle dönüş yaparak buralara yatırım yapacaklar. Buralarda dağ turizmini canlandırmak istiyoruz. İzla Pizzera’ye İstanbul’dan, Ankara’dan gelen turlar var. Kısa sürede ülke genelinde tanınan bir marka haline geldik. Tesislerimizden köye  teleferik projesi düşünüyoruz. Çocuklara hitap edecek, ailelerin uğraşına açık ufak hayvan çiftlikleri kurma projemiz var. Gelecek aileler çocuklarıyla, sütlerini sağacak, hayvanları besleyecek bir anlamda terapi görevi üstlenecek bu çiftlikler” dedi.

Tatlı Pizza

İzla Pizzeria tesislerinde, pizza yapımında kullanılan ürünlerin çoğunun bölgesel ve yerli olduğuna dikkat çeken Gabriyel Çil “ Pizza yapımında yöresel ürünler kullanıyoruz. Pizzaya lezzet katan kullandığımız katkısız ürünlerdir. Bölgede yetişen üzüm ve meyvelerden Arkah Pizza ismi ile tatlı pizza yapıyoruz. Tatlı niyetine müşterilerimize veriyoruz. Çok beğeni topladı” şeklinde konuştu

Yaz aylarında Üçköy’de Nüfus katlanıyor

Gurbetçilerin yaptığı villalar ve taş evlerle dikkatleri çeken Üçköy, kış aylarında 200 olan nüfusu yaz aylarında bin 500 çıkıyor. Köylüler, 700 metrelik kanalizasyonlarının  yapılmasını istiyorlar.

Galeri
📆 24 Kasım 2022 Perşembe 10:17   ·   💬 0 yorum   👀 242 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 1 Nisan Cumartesi 2023 (www.siverekgazeteleri.com)
Siverek Hedef Gazetesi 31 Mart 2023 Cuma (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR