MİLLETVEKİLİ KASIM GÜLPINAR’DAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR – Siverek Gazeteleri – Siverek Haberleri
MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » güncel, Manşet, SİVEREK HABER » MİLLETVEKİLİ KASIM GÜLPINAR’DAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR
MİLLETVEKİLİ KASIM GÜLPINAR’DAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR
MİLLETVEKİLİ KASIM GÜLPINAR’DAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR

AB Uyum Komisyon Başkanı MKYK Üyesi, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar TBMM Genel Kurulundaki 2023 bütçe görüşmeleri kapmasında açıklamada bulundu.

AB Uyum Komisyon Başkanı MKYK Üyesi, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, Hazine ve Maliye Bakanlığı Dışişleri Bakanlığı 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu teklifinin Avrupa Birliği Başkanlığı bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına söz hakkı alarak Genel kurula hitap etti.

AB Uyum Komisyon Başkanı MKYK Üyesi, Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, yaptığı konuşmada; 1959 Türkiye’nin 6 üyeli olduğu Avrupa ekonomik topluğuyla başvurusuyla başlayan Türkiye-Avrupa birliği ilişkileri önce ortak üye sonra aday ülke statüsüyle 63 yıldır yani yarım asırdan fazla bir inişli çıkışlı bir seyir takip etmiştir. Türkiye’yi için almayan Avrupa birliği üye bakımından 1963’ten beri 7 misli genişlemiş ve bugünde 27 üyeli bir yapıya dönüşmüştür. Üstelik son dönemdeki yeni üyelerinin çoğunun ekonomik ve siyasi seviyesi Türkiye’nin gerisindedir.2005’te başlayan üyelik müzakerelerinde ise 35 fasıldan 16 tanesi müzakereler açılmış ve bunlardan sadece bilim ve teknoloji faslı geçici olarak kapatılmış diğer fasıllar ise hiç açılmamıştır.

1989’dan itibaren Sovyetler birliğinin çöküşü ile birlikte artık batı dünyasının stratejik olarak Türkiye’nin ihtiyacı kalmadığını düşünen bir kısım Avrupalı çevreler o dönemlerde Türkiye Avrupa birliği ilişkilerini önlemek için Yunanistan’ın engellerinin arkasına saklanırken 2000 binli yılların başında ise ilişki bakımından en büyük hatalarından birisini yapmıştır. Hem 1960Wlı Londra ve Zürih anlaşmalarına hem de sınır konusu olan Ülkeleri üye yapmayacaklarına ilişkin Avrupa birliğinin kendini genişleme kriterine aykırı olarak Kıbrıs adasında BM öncülüğünde yürütülen barış çalışmalarını somut göstergesi olan anlaşmasına hayır diyen Güney Kıbrıs Rum yönetimini temsilen Kıbrıs Cumhuriyeti olarak 2004 yılında AB üyesi yapmışlardır. Barışa evet diyen Kıbrıs Türkleri ise cezalandırılmıştır. Böylece Kıbrıslı Rumların hukuksuz bir şekilde Avrupa birliği üyesi olmasıyla birlikte önüne her Avrupa birliği platformunda Yunanistan’a ek olarak Kıbrıslı Rumlar çıkmaya Türkiye AB ilişkilerini zehirlemeye başlamıştır. Nitekim 35 fasıldan açıklanmayan ve Avrupa birliği tarafından bloke edilen bütün fasılların Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum yönetimini tanınmamasıyla doğrudan ilgisi vardır.

Bir kısım AB çevreleri Türkiye’ye yönelik olumsuz tutum Avrupa komisyonu tarafından Ukrayna’ya saldırması ve iki Ülke arasında hala devam eden savaşın başlamasıyla yerini farklı bir çehreye bırakmıştır. Türkiye’nin bu savaşta Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ve sayın bakanımızın olağan üstü çaba ve gayretleriyle yürüttüğü bir taraftan Cumhur ittifakının desteğiyle bir taraftan barışı önceleyen diğer taraftan Türkiye’nin çıkarlarını gözleten politikası Avrupa birliğinin de ezberlerini bozmuştur. ‘’dedi.

Galeri
📆 13 Aralık 2022 Salı 12:00   ·   💬 0 yorum   👀 244 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 28 Ocak 2023 Cumartesi (www.siverekgazeteleri.com)
Siverek Hedef Gazetesi 27 Ocak 2023 Cuma (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR