MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » DİN VE AHLAK, Genel, Manşet » MÜMİNİN SÜSÜ, GÜZEL AHLAK
MÜMİNİN SÜSÜ, GÜZEL AHLAK
MÜMİNİN SÜSÜ, GÜZEL AHLAK

 

Hamd-ü sena âlemlerin rabbi olan Allah’a aittir. Salât ve selâm üsve-i hasene olan Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’e, O’nun ehl-i beytine, ashabına ve O’na tabi olanların üzerine olsun.

Allah(c.c.) insanoğlunu en güzel biçimde yaratmıştır. Fiziki ve biyolojik olarak güzel yaratılan insandan manevi olarak söz ve davranışların da güzel, faziletli ve erdemli tutumlar içinde olunması istenmektedir. Bundan dolayı ki, dinimiz İslam, insanın özel ve sosyal hayatında erdemli davranış sahibi olması için ona yol göstermiş ve iyi davranışları öğretmiştir. Bu sebeple, İslam âlimleri tarafından faziletli davranışların öğretildiği “Güzel Ahlak İlmi” ortaya konulmuştur ve bu konuda kitaplar yazılmıştır.

Allah(c.c.)’ın gönderdiği peygamberlerin, insanlara öğrettiği hususlardan birisi de güzel ahlaktır. Peygamberler genel olarak içinde bulunduğu toplumda yaşayan insanlara, özel olarak da kendisine inananlara fıtratın gerektirdiği iyi ve güzel davranışlar sergilemeleri için onları uyarmıştır. Güzel ahlaki davranışlar gösterme konusunda da kendileri insanlara örnek olmuştur.

Hz. Peygamber(s.a.v.) güzel bir ahlak sahibiydi. Allah(c.c.) Hz. Peygamber(s.a.v.)’in yüce bir ahlak sahibi olduğu konusunda şöyle buyurmaktadır: “Sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin.” (Kalem, 68/4).

Enes b. Malik(r.a.), Hz. Peygamber(s.a.v.)’in güzel ahlak sahibi olduğu hakkında şöyle buyurmaktadır: “Resulullah(s.a.v.) insanların en güzel ahlaklısı idi.”(Buhârî, Edeb, 112; Müslim, Mesâcid, 267)

Hz. Peygamber(s.a.v.), güzel ahlaka sahip olma hususunda Müslümanlara ve insanlığa en güzel bir şekilde örnek olmuştur. Nitekim Allah(c.c.) bu hususta şöyle buyurmaktadır: “Andolsun, Allah’ın Resulü’nde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.”(Ahzâb, 33/21).

Hz. Peygamber(s.a.v.), ahlaki değerler kaynağı Kur’an-ı Kerim’di. Bu çerçevede Hz. Peygamber(s.a.v)’in ahlakını ne olduğunu soran sahabe-i kirâma, Hz. Âişe(r.a.) validemiz: “Hz. Peygamber(s.a.v.)’in ahlâkı Kur’an-ı Kerim’di”  şeklinde cevap verdi.(Müslim, Müsâfirîn, 139)

Kamil İman ve Güzel Ahlâk

İslam, müminin güzel ahlâk ile imanın kâmil hale getirmesini ön görmektedir. Kamil iman, ibadetlerin edası ve ibadetlerin kazandırmaya çalıştığı güzel ahlaka da sahip olmakla elde edilebilmektedir. Bunun için müminlerin, iman bakımından en kâmili ahlakı en güzel olanıdır. Hz. Peygamber(s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: “Müminlerin iman bakımından en kâmili, ahlakı en güzel olandır.” (Tirmizî, Radâ, 11) Bu itibarla, kâmil iman ve güzel ahlak arasında doğru orantılı olarak ilişki bulunmaktadır.

Müminlerin en hayırlısı ahlakı en güzel olandır. Çünkü bu durumda olan mümin fıtratına uygun bir şekilde davranarak Allah(c.c.)’ın rızasını kazanmaya çalışmaktadır. Hz. Peygamber(s.a.v.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: “Sizin en hayırlınız, ahlâkı en güzel olanlarınızdır.”(Buhârî, Menâkıb, 23; Müslim, Fedâil. 68).

Güzel Ahlâk ve Cennet’in Yolu

Mümin, iman edip ibadetlerini eda etmesi ve güzel ahlaki davranışlar sergilemesi neticesinde ölümden sonraki hayatta Allah(c.c.)’ın rızasını ve rahmetini kazanmakta ve neticede Cennet’e girmektedir. Nitekim Allah(c.c.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: “İman edip salih ameller işleyenlere gelince; onlara içinden ırmaklar akan, cennetler vardır. İşte bu büyük başarıdır.” (Burûc, 85/11). Hz. Peygamber(s.a.v.) bu hususta şöyle buyurmaktadır: “Kıyamet gününde mümin kulun(amel) terazisinde güzel ahlâktan daha ağır gelecek bir şey yoktur.”(Tirmizî, Birr, 62); “İçinizde en çok sevdiğim ve kıyamet günü bana en yakın mesafede bulunacak kimseler güzel ahlâk sahibi olanlarınızdır.”(Tirmizî, Birr, 71); Hz. Peygamber(s.a.v.)’e “İnsanların cennete girmelerine en çok vesile olan şeyler nelerdir?” diye soruldu. Hz. Peygamber(s.a.v.): “Allah(c.c.)’ karşı gelmekten sakınmak ve güzel ahlaktır.” buyurdu. (Tirmizî, Birr, 62); “Güzel ahlâklı kimseye de cennetin en yüksek yerinde bir köşk verileceğine kefilim.” (Ebû Dâvûd, Edeb, 7).

Sonuç olarak, mümin, Allah(c.c.)’ın insanı yarattığı ve bozulmamış fıtratın gerektiği güzel ahlâk sahibi olmalı ve bu ahlakın gerektirdiği davranışları sergilemelidir. Mümin, Kur’an-ı Kerim’de ve Hz. Peygamber(s.a.v.)’in sünnet-i seniyyesinde geçen güzel ahlâk davranışlarını öğrenip hayatına yansıtmalı ve çevresindeki insanlara güzel ahlakıyla örnek olmalıdır. Allah’ı rızasını, sevgisini ve rahmetini kazanmanın, Cennet’e girmenin ve Hz. Peygamber(s.a.v.)’e yakın olmanın yolu güzel ahlaklı olmaktan geçmektedir. Bunun için Müslüman, müminin süsü ve güzelliği olan güzel ahlaka sarılmalı ve gereğini yerine getirmelidir. İnsanlara güzel ahlakla muamele etmelidir.

Yazan : Mahmut YILDIZBAŞ / Siverek İlçe Müftüsü

📆 10 Haziran 2020 Çarşamba 23:39   ·   💬 0 yorum   👀 2.899 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 12 HAZİRAN 2021 CUMARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 11 HAZİRAN 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı siverek Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu ŞANLIURFAHABER Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! SİVEREK HABER Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Urfa Haber Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor siverek hedef gazetesi siverek gazeteleri ŞANLIURFA HABER Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor SİVEREKHABER AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Şuçgad’tan Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. siverek gazetesi Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK ŞANLIURFA GAZETESİ SİVEREKGAZETELERİ Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor siverek gazete BAŞKAN YILDIZ gazete siverek ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret FATİH ERBAKAN Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor!