MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » PROF. DR. AYDAL: ÜNİVERSİTE MEZUNLARINDAKİ SUÇ ARTIŞI KORKUTUCU BOYUTTA
PROF. DR. AYDAL: ÜNİVERSİTE MEZUNLARINDAKİ SUÇ ARTIŞI KORKUTUCU BOYUTTA
PROF. DR. AYDAL: ÜNİVERSİTE MEZUNLARINDAKİ SUÇ ARTIŞI KORKUTUCU BOYUTTA

Yeniden Refah Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Aydal yaptığı yazılı açıklamada, son 18 yılda üniversite ve lise mezunlarındaki suç artışının trajik boyutlara ulaştığını belirtti.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan AYDAL; “TÜİK verilerine göre AK Parti Hükümetinin iktidar olduğu 2002-2020 arasındaki 18 yıllık dönemde üniversite ve lise mezunu olup suç işleyen kişilerinin oranının toplamının bütün suçlular içinde yüzde 30 seviyesine ulaşması vahim bir durumdur.” dedi.

2002’de Üniversiteli ve liseli suçlu oran yüzde 13’tü

Aydal şunları kaydetti:

“Suçlar ve cezaları konusunda iyi değerlendirme yapamayan kesimlerin genelde “cahil” olduğu ve suçları bu sebeple işledikleri varsayılır. Bunda bir ölçüde gerçeklik payı da vardır. Ülkemizde 2002’de yapılan “suçluların eğitim düzeyi” araştırmasında ortaya çıkan tablo da bunu destekler mahiyettedir. 2002 yılında suç işleyenlerin %75’i okuma yazma bilmeyen, ilkokul bitirmemiş ve/veya ilkokul mezunlarıdır. Üniversite ve Lise mezunu suçluların toplamının bütün suçlular içindeki oranı ise sadece yüzde 13’tü.”

Ülkemizi iyi bir gelecek beklemiyor

Birçok ekonomik sebep öne sürülse de, mevcut hükümet döneminde eğittiklerimize “ahlak” konusunda etkili bir örnek olunamadığı, ders verilemediği ortadadır diyen Aydal, Temel Eğitim noktasında oluşan bu eksikliğimizin giderilemediği takdirde ülkemizi hayırlı bir gelecek beklemediğini söyledi.

Üniversite mezunu suçlu sayısı en çok artan iller

Aydal sözlerine şöyle devam etti:

” TÜİK’in açıkladığı rakamlara göre üniversite mezunu suçlu sayısı en çok artan iller sıralı olarak, İstanbul, İzmir, Antalya, Manisa, Konya, Ankara, Adana, Bursa, Kayseri ve Muğla’dır. Ancak Nüfusa oran göz önüne alındığında sıra değişmektedir. Üniversite mezunlarının suçlu olarak en çok hüküm giydiği üç il sırayla; Isparta ( on binde 7,28), Ardahan ( On binde 5,96) ve Manisa’dır( on binde 5,23). Ancak, Üniversite mezunu suçlu sayısının diğer suçlulara oranı düşünüldüğünde, 2002-2020 yılları arasında en çok artış gösteren üç il ise sırayla; Bayburt( %20), Tunceli( %13) ve Gümüşhane’dir( %8,64). Bayburt ve Gümüşhane’de genel suçlu sayısında az artış olmasına rağmen, suçluların eğitimi dikkate alındığında, Üniversite mezunu suçluların diğer suçlulara göre oranında, iller bazında, en çok artış gösteren iller olmaları da sosyolojik olarak ayrıca incelenmelidir. ”

 

EĞİTİM DURUMUNA GÖRE SUÇLU SAYISI
MEZUNİYET DURUMU 2002 2019
OKUMA YAZMA BİLMEYEN 2,783 2,027
OKUL BİTİRMEYEN 2,404 10,514
İLKOKUL-İLKÖĞRETİM MEZUNU 68,769 96,995
ORTAOKUL MEZUNU 11,878 84,925
LİSE MEZUNU 10,875 63,940
ÜNİVERSİTE MEZUNU 2,151 20,653
BİLİNMEYEN 2,551
TOPLAM SUÇLU SAYISI 98,860 281,605

 

📆 29 Aralık 2020 Salı 10:05   ·   💬 0 yorum   👀 1.626 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 12 HAZİRAN 2021 CUMARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 11 HAZİRAN 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

ŞANLIURFA GAZETESİ Urfa Haber Şuçgad’tan Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu ŞANLIURFA HABER BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu ŞANLIURFAHABER Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret siverek gazetesi Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü siverek gazeteleri Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor FATİH ERBAKAN Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor gazete siverek Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi siverek hedef gazetesi Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu BAŞKAN YILDIZ SİVEREKGAZETELERİ SİVEREKHABER Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı SİVEREK HABER Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti siverek gazete Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti siverek Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış