MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » Şanlıurfa’da Eller Yağmur İçin Semaya Açıldı
Şanlıurfa’da Eller Yağmur İçin Semaya Açıldı
Şanlıurfa’da Eller Yağmur İçin Semaya Açıldı

Türkiye’nin önemli tarım merkezlerinden Şanlıurfa’da yeterli yağışın olmaması ve kuraklık endişesi yaşayan yöre halkı yağmur duasına çıktı.

Siverek ilçesi kırsalındaki Taşıkara Mahallesi’nde ‘sahabe tepesi’ olarak adlandırılan bölgede toplanan vatandaşlar, kazanlarda bulgur pilavı pişirerek 7 küçükbaş hayvan kesti.

Cami imamının kıldırdığı namazın ardından kuraklık endişesi yaşayan aralarında kadın ve çocuklarında bulunduğu mahalle sakinleri, ellerini yağmur duası için semaya açtı.

Çevredeki kırsal mahalle sakinlerinin de katıldığı duanın ardından mahalle halkına yemek ikram edildi.

Kuraklık tehlikesinin bölgede yaşayan herkesi tedirgin ettiğini söyleyen cami imamı Abdulaziz Demir, “Devam kuraklık için mahalle sakinleriyle birlikte yağmur duasına çıktık. Namaz kılıp dua ettik. Allah’ın rahmetinden umut kesmiyoruz, bol bol rahmetini yağdıracak. Bu sayede kuraklıkta kalkmış olacak. Tabi kıldığımız namaz ve yaptığımız dua Peygamberimiz ve sahabe tarafından kıtlığın kalkması için yapmışlardır. Bizde Allah’a kuraklığı bertaraf etmesi için niyazda bulunduk, bekliyoruz.” diye konuştu.

-“Her yıl ya yağmur ya şükür duasına çıkarız”

Her yıl tepeye mutlaka çıktıklarını dile getiren Taşıkara Mahallesi muhtar azası Hacı Kızıl, “Gelenek olarak buraya şükür ya da yağmur duası için geliyoruz. Benim yaşım 73, 13 yılını hatırlamıyorum ancak 60 yıldır biz her yıl buraya geliriz. Yağmurun olduğu yıl şükür duasına, yağmurun olmadığı yıl ise yağmur duasına çıkarız. Bu büyüklerimizden bizlere kalan bir gelenektir, töredir. Her yıl burada bazen 6 bazen 10 küçükbaş hayvan kesip ikram ediyoruz. Yemeğin ardından namaz kılıp duayı ettikten sonra dağılıyoruz. Bu yılda yağmur duası için toplandık ve inşallah Allah kabul eder.” dedi.

Kuraklığın tüm dünyayı tehdit ettiğini belirten Kızıl, şunları söyledi: “Bu yıl bölgemizde çok az yağış oldu. Yağışın olduğu bu vakitlerde ekinlerimiz, dağdaki otlarımız ve hayvanlarımız daha farklı olurdu. Bu sene ne yağış oldu ne de su var. Hayvanlarımız susuz kalıyor.”

Yılın kurak geçtiğini ve yağış beklediklerini ifade eden bir başka mahalle sakini Sefer Sarıçiçek, “Hayvanlarımız aç ve suyumuz yok. Allah rızası için ellerimizi semaya açıp bize yağmur vermesi için dua ediyoruz. 7 koyunumuza kesip yaklaşık misafirlerimize yemek ikramında bulunduk.” dedi.

 

Galeri
📆 06 Mart 2021 Cumartesi 16:00   ·   💬 0 yorum   👀 667 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 12 HAZİRAN 2021 CUMARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 11 HAZİRAN 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

siverek gazeteleri siverek gazete FATİH ERBAKAN Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ siverek gazetesi Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı ŞANLIURFA HABER AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı siverek hedef gazetesi Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! SİVEREKGAZETELERİ Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu BAŞKAN YILDIZ Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu ŞANLIURFA GAZETESİ SİVEREKHABER ŞANLIURFAHABER Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu siverek gazete siverek Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Şuçgad’tan Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Urfa Haber SİVEREK HABER