MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » ŞANLIURFA’DA GIDA DENETİMLERİ İHMALİ KABUL ETMİYOR
ŞANLIURFA’DA GIDA DENETİMLERİ İHMALİ KABUL ETMİYOR
ŞANLIURFA’DA GIDA DENETİMLERİ İHMALİ KABUL ETMİYOR

Koronavirüs normalleşme sürecinde, kontrollü olarak yeniden faaliyete giren Şanlıurfa’daki konuk evi, lokanta, restaurant ve alışveriş merkezleri gibi halkın yoğun olarak bulunduğu yerlerin denetimi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda Denetim ve Kontrol ekipleri tarafından periyodik olarak yapılmaya devam ediyor.

 

Şanlıurfa Valiliği koordinesinde, kontrollü sosyal hayat kapsamında alınan tedbir kararlarını yerinde tespit ve denetimler gerçekleştiren Gıda Denetim ve Kontrol Ekipleri, işletmelerde giriş çıkışta el dezenfektanı kullanımı, sosyal mesafe önlemleri, maske ve koruyucu malzeme kullanımı, masalarda el antiseptiği ve kolonya bulundurma, ortak malzemelerin her kulanım sonrası dezenfeksiyonu gibi birçok hususu mercek altına alıyor.

 

Tarım ve Orman İl Müdürü. Dr. Murat Çakmaklı öncülüğünde gerçekleştirilen denetim ve kontrollerde, kuralları ihlal eden bazı işletmelere para cezası uygulanırken, tüm işletmelere bilgilendirici broşür ve afişler verilerek tedbirlerin önemi anlatıldı.

 

Kontrol ve denetim faaliyetlerine aralıksız devam ettiklerini belirten Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı, toplu tüketim yerlerindeki tedbir ve kurallara en üst seviyede riayet edilmesi için çaba sarf ettiklerini belirterek, “Yapılan denetimlerde genel olarak tedbir ve kurallara uyulduğunu gördük. Tespit ettiğimiz bazı eksikliklerin giderilmesi için ekiplerimiz tarafından bilgilendirmeler yapıldı. Alınan tedbir kararlarını ihlal eden bazı işletmelerimize de para cezası uygulandı.” dedi.

Gıda satışı ve sunumu ile ilgili uygunsuzluk ve şüphe duyulan durumlarda vatandaşların ALO 174 Gıda Hattını aramasının büyük önem arz ettiğini dile getiren Çakmaklı, ihbar hattına gelen çağrılarla ilgili hızlı bir şekilde tüm işlemlerin yapıldığını söyledi.

 

Toplu Tüketim Yerlerinde Koronavirüs Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler

 • İşletmede giriş çıkışlara el dezenfektanı konulmalı.
 • İşletmeci kapalı ve açık alanlar dâhil tesisin tamamında sosyal mesafe önlemlerini almakla yükümlüdür.

Yemek servisi yapılan alanlarda mesafeler:

 • Masalar arası 1,5 metre mesafe.
 • Sandalye arası 60 cm mesafe.
 • Yan yana tek kişilik oturma düzeninde 1 metre.
 • Karşılıklı oturmada masa eni 70 cm’den düşük ise çapraz oturma düzeni uygulanmalı ya da karşılıklı oturma mesafesini artırmak amacıyla iki masa birleştirilmeli.
 • Masalarda karşılıklı oturma düzenleri sağlanmalı.
 • İşletmelerde sıra oluşabilecek noktalarda(tuvalet, kasa vb.) 1,5 metre ara ile sosyal mesafe işaretlemesi yapılmalı.
 • Her masada el antiseptiği ve kolonya bulundurulmalıdır.
 • Her misafir sonrası masa ve üzerindeki ortak kullanılan malzeme dezenfekte edilmeli.
 • Gıdalar çapraz kontaminasyona mahal vermeyecek şekilde muhafaza edilmeli.
 • Hastalık belirtisi gösteren personel çalıştırılmamalı ve hastalık belirtisi gösteren müşteri alınmamalıdır.

Galeri
📆 09 Haziran 2020 Salı 14:56   ·   💬 0 yorum   👀 341 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ


SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 HAZİRAN 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti SİVEREKGAZETELERİ Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! siverek gazeteleri ŞANLIURFA GAZETESİ Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. FATİH ERBAKAN Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK SİVEREK HABER Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu siverek gazetesi Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret gazete siverek ŞANLIURFAHABER Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış SİVEREKHABER Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor BAŞKAN YILDIZ Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Şuçgad’tan Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz ŞANLIURFA HABER Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Urfa Haber siverek Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor siverek hedef gazetesi Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi siverek gazete Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu