MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » ŞANLIURFALI DOKTOR UYARDI: ÇOCUKLAR ÜZERİNDEN YETİŞKİNLERE GEÇİYOR
ŞANLIURFALI DOKTOR UYARDI: ÇOCUKLAR ÜZERİNDEN YETİŞKİNLERE GEÇİYOR
ŞANLIURFALI DOKTOR UYARDI: ÇOCUKLAR ÜZERİNDEN YETİŞKİNLERE GEÇİYOR

Londra’nın Harringay semtindeki Medi-Park Kliniğinin Şanlıurfalı Başhekimi Dr. İbrahim Yahli, İngiltere’de görülen koronavirüs mutasyonuyla ilgili soruları, yayımladığı bir videoyla yanıtladı.

Dr. Yahli, mutasyon geçiren virüsün hızla yayıldığını ve bu durumu, kliniklerine Covid-19 şikâyetleriyle başvuranların sayısındaki orantısız artışla kendilerinin de gördüğünü belirtti:

“VİRÜS küçük bir genetik materyaldir, dışarıda cansızdır, insan ya da canlı vücuduna girdiğinde onun yapısında kendine hayat bulur, orada şekillenir, büyür gelişir, ürer. Vücut ona bağışıklık ya da direnç geliştirdiği vakit, kendini belirli bir şekilde değişikliğe uğratıp, daha çok hareket etme olanağı sağlamaya çalışır. Mutasyon da buna, bu tip değişiklikleri yapmasına denir. Bu mutasyonun ortaya çıkarttığı sonuç, virüsün çok kolay bulaşabilmesine yol açması. Bu virüs, bir önceki virüs türüne kıyasla yüzde 70’ten fazla oranda hızla yayılabiliyor. Pozitif birine yakın bir temasınız bile yetebiliyor. Bugün açıklanan verilere göre bu mutasyon çocuklara da çok hızlı bulaşıyor. Virüs bir nevi, bu mutasyonla kendine daha fazla alan açıyor. Ama şu konuda içiniz rahat olsun, çocuklara bulaşma oranı artmış olmasına rağmen çocuklarda eskiye oranla daha kötü bir klinik durum ortaya çıkartmıyor.”

‘YARIM MİLYON İNSAN AŞILANDI’

“Virüsün çocuklara hızlı bulaşması, çocuklar üzerinden erişkinlere daha hızlı bulaşma anlamına geliyor. İngiltere’de aşı çalışması birçok ülkeden önce başladı. Şu anda yarım milyona yakın kişiye aşı yapılmış vaziyette. Bu da hızla devam ediyor. İyi haberse, mutasyona uğramış bu yeni virüs türünün aşıya bir etki yapmadığı, yapsa bile göz ardı edilecek bir etki olduğu yönünde. Bu yüzden herkesin, özellikle de risk altındaki grupların davet aldıklarında mutlaka aşı yaptırmasını tavsiye ediyoruz.”

 

 

📆 25 Aralık 2020 Cuma 13:25   ·   💬 0 yorum   👀 1.783 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ


SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 HAZİRAN 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

SİVEREKHABER Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu siverek hedef gazetesi Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor ŞANLIURFA GAZETESİ Urfa Haber Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı gazete siverek Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret ŞANLIURFA HABER Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK SİVEREK HABER siverek siverek gazeteleri ŞANLIURFAHABER Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! BAŞKAN YILDIZ siverek gazete SİVEREKGAZETELERİ Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Şuçgad’tan Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu siverek gazetesi FATİH ERBAKAN AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu