MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » ŞANLIURFALI GENÇLER UYUŞTURUCU BATAĞINA BATIYOR
ŞANLIURFALI GENÇLER UYUŞTURUCU BATAĞINA BATIYOR
ŞANLIURFALI GENÇLER UYUŞTURUCU BATAĞINA BATIYOR

Son yıllarda Şanlıurfa’da uyuşturucu kullanımı artmaya başladı. Şanlıurfalı gençler, bu batağın içerisine giderek daha hızlı bir şekilde sürüklenmeye başladı. Özellikle şehrin ıssız mekânları uyuşturucu kullanan gençlerin adeta uğrak yeri haline geldi.

Gençler bu tehlikenin kendilerini nereye sürüklediğinden habersiz bir şekilde adeta farklı rüyalara dalarcasına tabiri yerinde ise birer birer batmaya başladılar. Özellikle mezarlık alanlar başta olmak üzere birçok alanda geceleri gençlerin uğrak mekânları ıssız alanlar olmaya başladı.

Özellikle Ulucami bahçesinde bulunan mezarlık alan uyuşturucu batağına saplanmış olan gençler için vazgeçilmez bir mekan halini alırken sayıların arttığını görmekteyiz. Özellikle Yeşilay’ın kendi sitesinde uyuşturucuya dair anlatılanlara baktığımız zaman, Fiziksel bağımlılık, kullanılan maddeye karşı bir adaptasyon gelişmesine bağlı olarak maddenin varlığına karşı duyulan fizyolojik bir istektir. Ruhsal bağımlılık ise kişinin duygusal ya da kişilik yapısı gereği, gereksinimlerini tatmin etme/giderme amacı ile o maddeye düşkünlüğüdür.

Bağımlılık ciddi bir hastalıktır. Bağımlılığa ilişkin beyinde birçok nörokimyasal, nörofizyolojik değişimler saptanmıştır. Bağımlılık tedavisi, belirli şemaları ve ilkeleri içeren kapsamlı bir protokol ile sağlanabilir. Bağımlı kişiler bağımlılığın bir hastalık olduğunu kabul eder ve hastalıklarda uyulması gereken kurallar olduğunu bilirlerse tedaviye uyumları artmaktadır.

Bu anlatılanları bile okumak insana büyük bir korku veriyor. Fakat ne yazık ki başta aileler olmak üzere bu illete bulaşan çocuklarının sesini duymayan insanları görmekteyiz. Oysaki bu gençler bizlerin geleceği, bunlara sahip çıkmak biz ebeveynlerin zorunlu görevleri arasında yer almakta.

Fakat ne yazık ki Şanlıurfa gibi sorumluluk düzeyi yüksek, muhafazakar ve aile yapısına önem veren bir toplumun çocuklarının birer birer uyuşturucu batağına düşmeleri, inanın içimizi sızlatıyor. Ben bir Şanlıurfalı olarak bu durumu kabullenemiyorum.

Sayıların gün geçtikçe yükseldiğini gözlemliyoruz. Şanlıurfa da neredeyse her köşe başında bir uyuşturucu pazarlığı baş gösterdi. Gençlerin akşam saatlerinde bakkal bakkal gezerek alüminyum folyo aldıklarına şahit oluyoruz. Bu durumun denetlendiğine şahit olmadım. Hiç kimse umursamıyor. Ayrıca yaş sınırı da gittikçe aşağılara düşüyor.

Özellikle sağlık bakanlığı ve Şanlıurfa Valiliği başta olmak üzere bu gidişata bir an önce dur demesi gerekiyor. Hatta yine gerektiği takdirde ev ev sokak sokak dolaşarak ailelere ulaşıp uyuşturucu belasının anlatılması gerekiyor.

Bu yazımı lütfen bir suç duyurusu olarak algılayın. Yetkili tüm birimlerin bu konuya dikkatlerini çekmek istiyorum. Gerekirse bu konuda ülkenin en başında bulunan cumhurbaşkanlığı makamının da el atarak gençlerimizi bu illetten kurtarmalarını istiyorum. Bu yazımı sıradan bir yazı olarak görmeyin.

Ben bir ebeveyn olarak gençlerimizin bu durumdan kurtulmasını istiyorum. Bir toplumu çökertmek için o toplumun gençlerini etki altına almak yeterlidir. Bende bu etkiyi şer güçlerin ellerine vermek istemiyorum. Uyuşturucu illetinden duyarlılık ve inanç sayesinde kurtaracağımıza ve özelliklede çocuklarımızın bu illetten uzak tutacağımıza birlikte hareket ederek sağlayacağımıza inanıyorum.

📆 11 Ocak 2021 Pazartesi 16:38   ·   💬 0 yorum   👀 3.369 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 2 AĞUSTOS 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 31 TEMMUZ 2021 CUMARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor ŞANLIURFAHABER SİVEREK HABER ŞANLIURFA HABER Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. SİVEREKGAZETELERİ Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu SİVEREKHABER siverek gazeteleri Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Şuçgad’tan Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK siverek Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi ŞANLIURFA GAZETESİ Urfa Haber Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı FATİH ERBAKAN Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret siverek gazetesi Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! gazete siverek siverek gazete Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor siverek hedef gazetesi BAŞKAN YILDIZ