MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » güncel, Manşet, SİVEREK HABER » SİVEREKLİ DUYARLI VATANDAŞ’TAN BAŞLIK PARASI İSYANI
SİVEREKLİ DUYARLI VATANDAŞ’TAN BAŞLIK PARASI İSYANI
SİVEREKLİ DUYARLI VATANDAŞ’TAN BAŞLIK PARASI İSYANI

 

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı İlçeye 20 Km uzakta bulunan, ilçenin kalabalık kırsal mahalleri arasında olan bin 200 nüfuslu (Üstüntaş Tezgrap) mahalle sakinlerinden  Emin Ayata bölgede gelenek haline getirilen dinde yeri olmayan başlık parası ve altın talebi vesaire düğün masrafları fahiş rakamlarda tutulduğu için birçok gencin evelenemediğine dikkat çekerek bölgede ki yerel yönetimleri ve kanat önderlerini başlık parasının kaldırılması için göreve davet etti.

Kırsal mahalle ‘de yaşayan Ayata  gazetecilere  yaptığı açıklamada şunları kaydetti” başlık parası dinimizde  yok. Bölgemiz aşiret bölgesi olduğu için yüz yıllardır bu haksız uygulama bölgemizde devam ediyor. Başlık parası ve diğer talepler zengin aileleri aşiret liderlerini pek etkilemese de yoksul gençler bu aşırı masraflar yüzünden evlenemiyor. Yetkililerden değerli ilçe kaymakamımızın öncülüğünde İlçe müftülüğümüz, STK ve Oda başkanları, merkez ve kırsal mahalle muhtarları, kanat önderlerinin oluşturacağı bir heyet bölgede başlık parasının kaldırılması için bir çalışma yapılması belki bu sorunun uzun vadede çözümüne katkı sunacağı inancındayım” dedi.

Galeri
📆 04 Mart 2022 Cuma 14:24   ·   💬 0 yorum   👀 519 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK’TE ÖĞRENCİ VELİLİLERİ İMAM HATİP ORTAOKULU İÇİN KAYMAKAM İLE GÖRÜŞTÜ
Siverek Hedef Gazetesi 9 Aralık 2022 Cuma (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR