MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » güncel, Manşet, SİVEREK HABER » SİVEREKLİ GAZETECİ UĞURLU SİVEREK’E VERİLEN İL VAATLERİNİ DEĞERLENDİRDİ
SİVEREKLİ GAZETECİ UĞURLU SİVEREK’E VERİLEN İL VAATLERİNİ DEĞERLENDİRDİ
SİVEREKLİ GAZETECİ UĞURLU  SİVEREK’E VERİLEN  İL VAATLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Siverekli Gazeteci Abdurahman Deniz Uğurlu siyasetçilerin Siverek’e verdiği il vaatlerini değerlendirdi

 

KILIÇDAROĞLU’NUN SİVEREK’E İL SÖZÜ VERMESİ ÜZERİNE

Siverek,  Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde sancak, Cumhuriyet’in ilan edildiği 1923 yılından 1926 yılına kadar da vilayet (il) statüsündeydi.

1926 yılında çıkarılan “Teşkilatı Mülkiye” yasası ile çeşitli gerekçelerle (Şeyh Said Olayı) ilçe yapılarak cezalandırıldı ve Şanlıurfa’ya bağlandı.

Siverek, o günden bugüne hak ettiği değeri bir daha görmedi; adeta küçük bir köy olarak görülmek istendi.

Siverek’in yeniden il olması konusu 1950’li ve 1960’lı yıllarda Sivereklilerce dillendirilmeye başlandı.

1990 yılında ise başını Sayın Koçali Aymaz’ın çektiği bir grup Siverek sevdalısı tarafından “Siverek’i Vilayet Yapma ve Kalkındırma Derneği” kuruldu.

Dernek yaptığı etkinliklerle çeşitli platformlarda Siverek’in il yapılması konusunu gündeme taşıdı. Dernek, Siverek- Şanlıurfa kara yoluna astığı “Siverek iline hoşgeldiniz” tabelası ile konuşuldu. Bu çalışmaların ardından Siverek’in en ücra köyünde yaşayan bir vatandaş ile dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan bir Siverekli de geçmişte Siverek’in il olduğunu ve Siverek’in il hakkının elinden haksız gerekçelerle gasp edildiğini öğrenmiş oldu.

Siverekliler için artık bir yeni bir aşk ve mücadele dönemi başlamıştı. Siverek’in yıllar önce elinden haksız gerekçelerle alınan il hakkının iadesi için mücadele serüveni…

Siverek halkının bu mücadelesi siyasetçilerin de dikkatini çekti. Cumhurbaşkanları, başbakanlar, devlet bakanları, siyasi parti genel başkanları ve milletvekilleri seçim dönemlerinde halkın oyunu alabilmek için “Biz seçilirsek Siverek’i il yapacağız”, “Bundan böyle Siverek ilçesine değil; iline geleceğim” gibi süslü vaatlerle Siverek halkından oy istediler.

Ne hikmetse verilen sözler bir türlü tutulmadı ve birçok ilçe çeşitli nedenlerle il yapılmasına rağmen Siverek il yapılmadı. “Dün dündür, bugün bugündür” ve “Siyaset: insanları aldatma sanatıdır” siyasi anlayışı Siverek’in il olmasına izin vermedi.

Siverekliler, 1997 yılında Siverek’e il sözü verdiği halde sözünde durmayan siyasetçilere dava açtı. Siverek’in mahkeme salonlarında mübaşirler tarafından “Davalı falan siyasetçi” diye sözünde durmayan siyasetçilerin ismi çağrıldı. Dava sonunda siyasiler 6 milyon lira sembolik ceza ile cezalandırıldı.

O günden bugüne her önüne gelen siyasetçi, Siverek halkına il olma vaadini sürdürdü.

Siverek halkı artık boş vaatlere inanmıyor. Eğer siyasetçiler her seçim döneminde Siverek halkına “Siverek’i il yapacağız” vaadinde bulunuyorsa bu Siverek’in il olma potansiyelini fazlası ile barındırmasından dolayıdır. Siverek’in il yapılması konusu haklı gerekçelere ve meşru taleplere dayanıyor.

Siverek, 4.314 km² geniş hinterlandı ile kaymakamlık bünyesine idare edilebilecek bir yerleşim yeri değildir. Siverek’te yerel yönetim ise Büyükşehir’den aldığı cimri bütçe ile yönetilemez.

Siverek gibi doğurganlık oranının Türkiye ortalamasının kat be kat üzerinde olan bir kentte, Kadın Doğum Hastanesi yoksa ve doğumlar için çevre illere gidiliyorsa bu durum Siverek’in elinden alınan il hakkının iade edilmemesinden dolayıdır.

 

Siverek’te halen devlet otoritesi sağlanmıyorsa her gün çatışmalar, kavgalar ve ölümler oluyorsa bu Siverek’teki güvenlik zaafiyetinden kaynaklanıyor. Siverek il olursa kentte vali, vali yardımcıları gelecek ve güvenlik önlemleri artacaktır.

Siverek’te halen fabrika sayısı bir elin parmaklarını geçmiyorsa bu Siverek’in ilçe olarak görülmesinin bir tezahürüdür.

Siverek’te halen üniversite yoksa bu  Siverek’in yıllardır elinden gasp edilen il hakkının bir sonucudur.

Siverek halkı olarak artık kim söylerse söylesin “Siverek’i il yapacağız sözüne” inanmıyoruz. Siverek’in il olma potansiyeli varsa bu hakkın hak sahibine iadesi bir lütuf değil; ancak “Yıllarca süren hatadan geç de olsa geri dönüldü” olarak görülebilir.

Siverek’in il olması ile sihirli bir değnek değmiş gibi her şeyin bir an da güllük gülistanlık olacağına da inanmıyoruz.

Yapılacak düzenlemelerle yıllar sonra belki özlenen Siverek’e kavuşabileceğiz.

📆 12 Mart 2022 Cumartesi 13:47   ·   💬 0 yorum   👀 315 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 21 Mayıs 2022 Cumartesi – www.siverekgazeteleri.com
Siverek Hedef Gazetesi 20 Mayıs 2022 Cuma www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

siverek belediyesi Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ SİVEREK SON DAKİKA Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz siverek hedef gazetesi FATİH ERBAKAN Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu SİVEREKGAZETELERİ Siverek Kızılay Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Urfa Haber Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler VALİ ERİN siverek gazeteleri Şuçgad’tan ŞANLIURFA GAZETESİ Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. siverek gazetesi Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu GÜNEYDOĞU GAZETESİ Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret BAŞKAN YILDIZ Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! ŞANLIURFAHABER Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! siverek SİVEREKHABER Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı ŞANLIURFA HABER SİVEREK HABER