SİVEREKLİLERİN HEDEFİ YÜZÜNCÜ YILDA YÜZ BİN İMZA – Siverek Gazeteleri – Siverek Haberleri
MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Güneydoğu Anadolu Haberleri, Manşet, ŞANLIURFA HABER, SİVEREK HABER » SİVEREKLİLERİN HEDEFİ YÜZÜNCÜ YILDA YÜZ BİN İMZA
SİVEREKLİLERİN HEDEFİ YÜZÜNCÜ YILDA YÜZ BİN İMZA
SİVEREKLİLERİN HEDEFİ YÜZÜNCÜ YILDA YÜZ BİN İMZA

Siverekliler ellerinden alınan il hakkının iadesi için kampanya başlattı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 30 yıla aşkın bir süreden beri kurulan İlçenin il hakkı için çeşitli platformlarda mücadele veren Siverek’i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği (SİVİL DER )İlçenin çeşitli yerlerinde kurduğu imza standıyla ve gençlerle  esnafları dolaşarak başlattığı imza kampanyası büyük ilgi görüyor.

Türkiye’de verilen seçim standardının ardında ilçe genelinde başlatılana kapmayanın amacı; Türkiye Cumhuriyetin 100 kuruluş yıl döneminde yüz bin imzayla Başta Cumhurbaşkanın ve parlamentonun dikkatini çekmek.

SİVEREK NEDEN İLÇE YAPILDI?

İsmet İnönü Başbakanlığında hazırlanıp TBMM’ye gönderilen 1/955 Sayılı Kanun Tasarısı komisyonlarda yapılan görüşmeler sonucunda kabul edilmiş olup 877 Sayılı Teşkilatı Mülkiye Kanunu adıyla 26 Mayıs 1926 tarih ve 404 Sayılı Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş ve Siverekliler haksız ve bir siyasi kanunla ilçe yapıldığına inanıyorlar. İlçe yapıldığı tarihten bu yana Siverekli vatandaşlar il haklarının tekrar iade edilmesi için çeşitli alanlarda mücadele vermeye başladılar. Kendilerine il sözü verip yerine getirmeyen politikacılar ve devlet adamları ahaline maddi ve manevi tazminat talebiyle mahkeme açmışlardı.

Siverekli gençlerin destekleriyle ilçe genelinde ikinci kez imza kampanyası başlattıklarını belirten; Siverek’i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği(SİVİL DER) Başkanı Ayhan Ekinci yaptığı açıklamada şunları kaydetti” Bilindiği gibi  uzun bir aradan sonra ikinci imza kampanyası başlatıyoruz. Daha önce 40 bin imza toplayıp Türkiye Büyük Millet meclisine sunmuştuk. Bu kez amacımız Cumhuriyetin 100 kuruluş yıl döneminde yüz bin imzayla il hakkımızı tekrar iadesini istiyoruz. Siverekli vatandaşlar imza kampanyasına büyük ilgi gösteriyor kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

İmza kampanyası çalışmaları stantların yansıra esnaflar arasında da  iletişime geçip imza kampanyamızı devam ettiriyoruz. 

Galeri
📆 19 Ocak 2023 Perşembe 11:55   ·   💬 0 yorum   👀 222 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 27 Ocak 2023 Cuma (www.siverekgazeteleri.com)
Siverek Hedef Gazetesi 26 Ocak 2023 Perşembe (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR