Siverek’te Bir İlk – Siverek Gazeteleri – Siverek Haberleri
MENÜ ☰
Siverek’te Bir İlk
Siverek’te Bir İlk

Siverek İlçesinde Tarihi Gümrük Hanında Yılmaz Güney Doğum günü etkinliği düzenlendi.

 

İstanbul Siverek Bilim Kültür ve Sanat derneğinin organize ettiği Siverekli Yazar Senarist Yönetmen ve Oyuncu,  Dünyaca sinemasına mal olan Yılmaz Güney’in doğum günü olan 1.Nisan gününde doğduğu topraklarda ilk kez birden çok etkinlikle anıldı.

Tarihi gümrük Hanında yapılan Etkinliğe Çok Sayıda vatandaşın yansıra Dernekler Temsilcileri Yılmaz Güney’in Kardeşi Yaşar Pütün, Yılmaz Güney Vakfı yetkilileri, Sivil Topluk Kuruluşları Temsilcileri Kent Dışında Ve Yurt dışında yaşayan Siverekliler Yılmaz Güney Anma ve Doğum günü etkinliğine Katıldı.

Güney Anma Programı Faik Türk Gezer açılış konuşmasının ardından ilk kez doğum günü ve anma etkinliğini düzenleyen İstanbul Siverek Kültür ve Bilim Sanat Derneği Başkanı Halil Yoğunlu Günün Anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Adana’dan gelen Yılmaz Güneyin  Kardeşi Yaşar Pütün Yılmaz Güney ve kişiliğini anlattı.

Programın sonucusun eğitimci Şair Faik Türk Gezer, kendisinin kaleme aldığı bir şiiri okudu.

SİVEREKLİ YILMAZ GÜNEY

Gökyüzünde mavi bulutlar

Karacadağ’dan yansıyor Siverek’e

Mahşeri bir kalabalık var

İnsan Seli Akıyor, Caddeye

Hürriyet Caddesi böyle bir Kalabalık

Görmemiştir Yaşam İçinde

Alkışlar sevinç bağrışmaları

Siverek heyecanlı Siverek Sevinçli

Kalabalığın aktığı yerde,

Sandalye üzerinde konuşan

Hemşerilerini Selamlayan dost

Ve kader yoldaşımız.

Sevgi seli, alkışlar içinde

El sallayan Siverek’in yiğidi

Desmanlı, Keko Hamit’in Oğlu

Dünya’ya mal olmuş büyük sanatçı

Kalbimizde yeri bam başka biri

Medeni iftiharımız Yılmaz Güney

İçten gülüşü, heyecanlı, mutlu

Hemşerilerinin sevgi seli

Siverek gençliğinin İdolü hayranı

Siverek’in azası Dermanlısı

Filmlerin Çirkin Kralı

Siverek’in gönlünde gerçek Kral

Desmanlı Yılmaz Güney Siverek’te

Siverek’e gelmiş, sevinçler getirmiş

Selam Olsun Siverek’ten Türkiye’ye Dünya’ya

Faik Türkgezer ‘in okuduğu şiirin ardından etkinliği düzenleyen Siverek Bilim Kültür ve Sanat derneği Başkanı Halil Yoğunlu yılmaz güneyin hayatını şu sözlerle anlattı” yılmaz Güney 1 Nisan 1937 tarihinde Adana’nın Yüreğir ilçesinin Yenice köyünde dünyaya geldi. Yılmaz Güney aslen Siverekli  Kürttür, annesi Muş Vartoludur. Resmi kayıtlarda doğum yeri Şanlıurfa olarak görünüyordu. Yılmaz Güney’in gerçek adı Yılmaz Pütün’dür. Kendi ifadesine göre Pütün kırılması zor sert meyve çekirdeği demektir. Yılmaz Güney üniversite okumak üzere İstanbul’a gitti ve Atıf Yılmaz ile tanıştı. Bu süreçte bir yandan da hikâyeler yazıyordu. Daha sonra Atıf Yılmaz’ın da desteğiyle sinemada çalışmalarına başladı.1959 yılında Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Bu Vatanın Çocukları’ ve ‘Alageyik’ adlı filmlerin hem senaryosunu yazdı hem de filmlerde rol aldı. ‘Karacaoğlan’ın Karasevdası’ filminde yönetmen yardımcılığı yaptı. ‘Yeni Ufuklar’ ve ‘On Üç’ gibi dergilere de öyküler yazdı.

‘ÇİRKİN KRAL’ LAKABINI NASIL ALDI

Yılmaz Güney, bir öyküsünde komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılandı ve 1961 yılında 1,5 yıl hapis cezasına mahkûm oldu.

2 yıl sonra tekrar kaldığı yerden devam eden Yılmaz Güney, o dönemde daha çok macera filmleri çekti. Filmlerinde ezilen, hor görülen bir ‘Anadolu çocuğunun’ otoriteye başkaldırısını işledi. Bu dönemde ‘Çirkin Kral’ lakabını aldı. Bu dönemdeki en önemli Lütfü Akad’ın yönettiği ve kendisinin yazdığı ‘Hudutların Kanunu’ filmi oldu. Yılmaz Güney, 1972 yılında ‘devrimcilere yardım ve yataklık yaptığı’ gerekçesiyle 2 yıl hapse ve sürgüne mahkûm edildi. Cezaevinde kaldığı süre boyunca sinema ve sanat ile ilgili fikirlerini, şiir ve öykülerini o dönemde çıkarmaya başladığı ‘Güney Dergisi’nde yayımladı.1974 yılında cezaevinden çıktı. Aynı yıl ‘Arkadaş’ filmini çekti. Yine aynı yıl ‘Endişe’ adlı filmi çekerken Adana’nın Yumurtalık ilçesindeki bir gazinoda ilçe hakimi Sefa Mutlu’yu öldürmekten tutuklandı ve 25 Ekim 1974’te Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan yargılamaların sonucu 13 Temmuz 1976’da 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

HAPİSHANEDEN FİRAR ETMESİ

5 yıl hapis yattıktan sonra 9 Ekim 1981 tarihinde izinli olarak çıktığı Isparta Yarı Açık Cezaevi’nden yurt dışına firar etti. Yılmaz Güney’in hapisten kaçışı da filmlerini anımsattı. Hapse girmeden önce çekmiş olduğu ‘Şeytanın Oğlu’ filminde, 1 günlük bayram izninde dışarı çıkan ve kayıplara karışan bir adamın hikayesini anlatmıştı. 1 günlük izinle hapisten kaçan Yılmaz Güney, Antalya’nın Kaş ilçesinden Yunanistan’a bağlı Meis adasına, oradan da İsviçre’ye gitti. Daha sonra Fransa’ya geçti ve yaşamının geri kalanını orada geçirdi.

Cezaevinde sinemaya olan ilgisi devam etti. Bu dönemde yazdığı Zeki Ökten tarafından çekilen ‘Sürü’ ve yurt dışında ve yurt içinde büyük ilgi gören ve Şerif Gören tarafından ‘Yol’ çekildi. Cezaevindeyken ‘Güney’ adlı bir sanat-kültür dergisi çıkardı. ‘Yol ‘un kurgusunu tekrar yaptı ve Cannes Film Festivali’nde ödül aldı. Yurt dışına kaçtıktan sonra Fransa’da ‘Duvar’ filmini çekti. Yılmaz Güney’in, 1976 yılında Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde tanıklık ettiği, çocuklar koğuşunda çıkan ve tüm cezaevine yayılan bir isyanın sinemaya aktarıldığı ‘Duvar’ son filmi oldu.

YILMAZ GÜNEY’İN ÖLÜMÜ

Son yıllarını Fransa’nın başkenti Paris’te geçiren Yılmaz Güney, mide kanseri nedeniyle 9 Eylül 1984 tarihinde yaşamını yitirdi. Yılmaz Güney’in cenazesi Paris’te bulunan Père Lachaise Mezarlığı’na defnedildi.

Yılmaz Güney 114 filmde oyunculuk, 26 filmde yönetmenlik, 15 filmde yapımcılık, 64 filmde ise senaristlik yaptı. Ayrıca ‘Yol’ (1981) filminin kurgusunu yaptı” açıklanasını yaptı.

Konuşmaların ardından Yılmaz Güney için Siverekli pasta ustaların hazırladığı doğum pastası kesilerek misafirlere ikram edildi. Siverekli sanatçıların söylediği yöresel türküler eşliğinde katılımcılar  birlikte halay çekti.

Galeri
📆 04 Nisan 2022 Pazartesi 09:39   ·   💬 0 yorum   👀 857 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 1 Nisan Cumartesi 2023 (www.siverekgazeteleri.com)
Siverek Hedef Gazetesi 31 Mart 2023 Cuma (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR