MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » Sİverek’ten Berline Sanat Yolculuğu
Sİverek’ten Berline Sanat Yolculuğu
Sİverek’ten Berline Sanat Yolculuğu

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde konaklayan göçerlerin de yaşamının yer aldığı ‘Abur’ filmi, Berlin Film Festivali’nde gösterim hakkı kazandı.

Yapımcılığı ve yönetmenliğini Gül Ertunan Karaaslan ile Sedat Kıran’ın üstlendiği, çekimlerinin Şanlıurfa Siverek, Ceylanpınar, Mardin, Derik ve Karacadağ’da yapıldığı Abur filmi, BERLIN LIFT-OFF FILM FESTIVAL gösterim hakkı kazandı.

Bölgede yaklaşık 3 yıl süren yoğun çalışmalar sonucu tamamlanan film, Karacadağ’daki göçerlerin bin yıllık yaşamını konu alıyor. Göçerlerin ekonomik, sosyal ve eğitim gibi sorunlarının anlatıldığı uzun metrajlı filmde, kaybolmakla yüz yüze kalmış kültürlerin belgelenmesi konusunda Karacadağ göçerlerinin yaşam hikayesini yansıtıyor.

Dört mevsim çekilen ve göçerlerin yaşam hikayesinin beyaz perdeye aktarıldığı Abur filminin kurgusu ise Yunanistan’da dünya sinemasında başarılara imza atmış Thomas Balkenhol tarafından yapıldı.

Çekimlerinin ardından kurgusu 2020 yılında tamamlanan Abur, pandemi nedeniyle gala ve gösterimini yapamadı. Dünyanın birçok yerinde düzenlenen festivallere gönderilen Abur, dünyada en prestijli film festivallerinden olan BERLIN LIFT-OFF FILM FESTIVAL gösterim alarak ödül için yarışan filmler arasına girmeyi başardı.

Yapımcı ve yönetmenler Gül Ertunan Karaaslan ve Sedat Kıran yaptıkları açıklamada, Abur’un Berlin film festivalinde gösterimde olmasından ve ödül için yarışmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Yönetmenler, “Karacadağ’ın tarihi kültürel dokusu çok zengin ve her yerde bir hikaye var. Üç yıllık Abur film çalışmaları sırasında çok sıkıntılar ve zorluklarla karşı karşıya kaldık ancak bu sıkıntılardan asla yılmadık. Biz bu çalışmaya inandık, sanatsal ve kültürel anlamda bölgenin bu renk çeşitliliğini en iyi şekilde beyaz perdeye aktarmak için asla umutsuzluğa ve karmasarlığa düşmeden inandığımız bir şeyi başarı ve özveri sonucunda yaptık. Ayrıca çekim sırasında bölge insanının bize olan inancı ve yardımlarından dolayı çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Karaaslan ve Kıran, bölgede Abur dışında şuan çekimleri biten ve kurgu aşamasında olan iki film projelerinin daha olduğunu dile getirip önümüzdeki dönemlerde bu çalışmalar hakkında da açıklamalarda bulunacaklarını belirtti.

 

Galeri
📆 03 Şubat 2021 Çarşamba 16:22   ·   💬 0 yorum   👀 1.684 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 2 AĞUSTOS 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 31 TEMMUZ 2021 CUMARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi siverek ŞANLIURFA HABER siverek hedef gazetesi ŞANLIURFA GAZETESİ Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı BAŞKAN YILDIZ Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Şuçgad’tan FATİH ERBAKAN Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ siverek gazetesi Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü siverek gazeteleri Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK siverek gazete Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu SİVEREKHABER ŞANLIURFAHABER Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Urfa Haber Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz gazete siverek Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. SİVEREKGAZETELERİ ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SİVEREK HABER Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu