MENÜ ☰
SU HAYATTIR CAN ALMASIN
SU HAYATTIR CAN ALMASIN

DSİ’DEN BOĞULMALARA ÖNEMLİ TEDBİR! ŞANLIURFA’DAKİ SULAMA KANALLARINA TEL ÇİLT VE UYARI LEVHALARI YAPILIYOR.

 

DSİ 15. Bölge Müdürlüğü, Türkiye’de yaz aylarında boğulma vakaları sayısında Adana ile birlikte ilk sırada yer alan Şanlıurfa’da can kayıplarının yaşanmaması için sulama kanallarının çevrelerini koruyucu tel ile kaplıyor.

 

Vatandaşların sulama kanallarına girmemesi için her yıl uyarlarda bulunan ve çeşitli önlemler alan DSİ, bu yıl da tedbirlerini arttırdı.

 

‘’SU HAYATTIR, CAN ALMASIN’’

‘’Su Hayattır Can Almasın’’ sloganıyla çalışmalarını sürdüren DSİ 15. Bölge Müdürlüğü, sulama tesislerinde güvenlik amaçlı tel çift ve uyarı levhası yapım işini sürdürüyor.

 

Güneydoğu’nun incisi Şanlıurfa’ya yaptığı yatırımlarla kentin kurak talihini yeşillendiren, toprakları hasret kaldığı suyla buluşturan, vatandaşlara kaliteli, temiz içme suyu temin eden, derelerdeki taşkın riskini azaltarak can ve mal kayıplarının önüne geçen DSİ, yaz aylarında can kayıplarının önüne geçmek için çalışmalarını tam hız sürdürüyor.

 

CAN VE MAL KAYIPLARININ ÖNÜNE GEÇİLECEK.

Yapım işleri süren Sulama ve Tahliye Kanalları ile Rezervuar Etrafı Güvenlik Amaçlı Tel Çit ve Uyarı Levhası yapım işi tamamlandığında, can ve mal kayıpları en aza indirilecek.

 

ÇALIŞMALARIN YÜZDE 37’Sİ TAMAMLANDI.

Titizlikle döşenen betonarme direkli tel çit ve uyarı levhaları Harran, Mardin, Urfa ve Suruç Anakanallarının yanı sıra Şanlıurfa’nın dört bir tarafına yayılmış yedek sulama ve tahliye kanallarında can ve mal kayıplarının önlenmesi için yapılan çalışmaların Yüzde 37’si tamamlandı.

 

TÜRKİYE’DE İLK SIRADA YER ALIYOR.

Bilindiği üzere sıcak iklim nedeniyle Şanlıurfa’da yer alan sulama kanallarında her yıl çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybediyor. Şanlıurfa boğulma vakalarında Türkiye’de Adana ile birlikte ilk sıralarda yer alıyor.

 

ŞANLIURFA’DAKİ BOĞULMA OLAYLARININ SEBEPLERİ.

Şanlıurfa’da boğulma vakalarının fazla olmasının sebepleri, tesislerin yoğunluğu, yazın sıcaklığın diğer bölgelere göre fazla olması, sosyal ve kültürel yapı olarak biliniyor. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce inşa edilerek işletmeye açılmış, özellikle depolamalı tesisler ile sulama tesislerinin ilerleyen zaman içerisinde yerleşim yeri içerisinde kalması sebebiyle, servis yollarının ulaşım yolu olarak kullanılması ve gerek trafik kazaları, gerekse serinlemek maksatlı yüzme eylemleri neticesinde boğulma vakaları yaşanıyor.

 

DSİ HER YIL UYARIYOR.

DSİ can kayıplarının yaşanmaması için her sulama sezonu öncesinde muhtar, köy imamı, ilgili kurum-kuruluş temsilcilerine boğulma vakalarına karşı bilgilendirme ve uyarı amaçlı SMS ve yazı gönderiyor. Öte yandan basın, kamu spotu, SMS yoluyla sistemde kayıtlı kişilere de ayrıca uyarılarda bulunuyor.

 

TATLI SU RİSK OLUŞTURUYOR.

Bazı kanallarda ve göletlerde su sıcaklığının çok düşük olması sebebiyle vücut ısısının düşmesi sonucu hipotermi yaşanabiliyor ve tatlı suyun kaldırma kuvvetinin deniz suyuna oranla düşük olması risk oluşturuyor.

Galeri
📆 08 Haziran 2020 Pazartesi 17:39   ·   💬 0 yorum   👀 350 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 24 HAZİRAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 23 HAZİRAN 2021 ÇARŞABA

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu gazete siverek Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Urfa Haber ŞANLIURFAHABER siverek hedef gazetesi Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz SİVEREKGAZETELERİ Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FATİH ERBAKAN Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor SİVEREKHABER SİVEREK HABER Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK siverek gazeteleri AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu ŞANLIURFA HABER Şuçgad’tan Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor siverek Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu ŞANLIURFA GAZETESİ Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı siverek gazete siverek gazetesi Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı BAŞKAN YILDIZ Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret