MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » Suriyeli Rana, Yaşadıklarını Resimle Anlattı
Suriyeli Rana, Yaşadıklarını Resimle Anlattı
Suriyeli Rana, Yaşadıklarını Resimle Anlattı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan 9 yaşındaki Rana, Suriyeli çocukların Türkiye’de güvende olduklarını, çizdiği resimle anlattı.Kale Mahallesi’ndeki İsmet Paşa İlkokulu 2. sınıf öğrencisi olan Rana El Uveyşi, ülkesinde devam eden iç savaşın acı yüzünü çizdiği resimlere yansıttı.

 

Çizdiği resimlerde Rakka’da yaşadıkları dönemde uçakların bıraktığı bombaları resmeden küçük ressam, Türk Bayrağı altındaki çocukların mutluluğunu anlattı.

Aynı zamanda okuldaki başarısıyla da dikkat çeken Rana El Uveyşi, öğretmenleri ve sınıf arkadaşları tarafından da sevilen bir öğrenci olarak ön plana çıkıyor.

Suriye’de iken çok korktuklarını belirten Rana El Uveyşi, “Uçaklar üzerimize bomba atıyorlardı, çok korkuyorduk ve Türkiye’ye geldik. Savaştan kurtulmak istedik ve Türkiye’ye geldik. Çocuklar Türk Bayrağının altında korunuyor ve bombalardan kurtuluyor.

Türkiye’ye gelerek bombalardan kurtulduk. Daha sonra da okula başladık. Ben Türkiye’yi, insanları, Türk Bayrağını seviyorum. Öğretmen ve arkadaşlarımı da çok seviyorum.” diye konuştu.

Sınıf öğretmeni Yılmaz Aşkın ise öğrencisinin çok başarılı ve saygılı olduğunu söyleyerek, “Geçen gün çizdiği bir resim dikkatimi çekti. Konuyu okul idaremiz ile paylaştım ve resim bir çok kişinin dikkatini çekti.

Kendisine sorunca Suriye’de yaşadığı travmayı ve dramları anlattı bize. Genel olarak çocuklardan beklenen resimler küçük ev resimleri olur ama Rana çizdiği resimle dünyaya büyük bir mesaj verdi. Yaşanan dramla birlikte Türkiye’ye sığınmalarını ve bununla beraber dünyaya kardeşlik ve dostluk mesajı verdi ki bu çok önemliydi. Bu bizi çok mutlu etti.” dedi.

Rana’nın Suriye’de yaşadıklarını da anlattığını dile getiren Aşkın, şunları söyledi: “Bombalardan kaçarak Türkiye’ye geldiklerini ve Türk bayrağı altında mutlu ve huzurlu günler yaşadıklarını söyledi.

 

📆 16 Nisan 2019 Salı 15:32   ·   💬 0 yorum   👀 451 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ


SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 HAZİRAN 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! siverek gazete Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. siverek hedef gazetesi Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor siverek Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu siverek gazeteleri Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Urfa Haber Şuçgad’tan Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu gazete siverek Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu ŞANLIURFAHABER Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor SİVEREK HABER Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı ŞANLIURFA GAZETESİ BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. SİVEREKHABER Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı BAŞKAN YILDIZ Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret siverek gazetesi Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu ŞANLIURFA HABER FATİH ERBAKAN SİVEREKGAZETELERİ