MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet, SİVEREK SON DAKİKA HABER » TARİHİ SİVEREK KALESİNİN RESTORASYONU İÇİN İMZALAR ATILDI
TARİHİ SİVEREK KALESİNİN RESTORASYONU İÇİN İMZALAR ATILDI
TARİHİ SİVEREK KALESİNİN RESTORASYONU İÇİN İMZALAR ATILDI

Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak’ın girişimiyle tarihi kalenin restorasyonunun yapılması amacıyla ödenek ayrılmasına yönelik imzalar atıldı.

Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, göreve geldiği günden bu yana bakanlık düzeyinde yapılacak projelerin hayata geçmesi amacıyla yaptığı girişimler, meyvesini vermeye devam ediyor.

Tam tarihi bilinmemekle birlikte Asurlardan kaldığı düşünülen Siverek Kalesinin restorasyonu ve kale eteklerinde tehlike altındaki evlerin tahliye edilmesi amacıyla 87 parselin kamulaştırılması için adım atıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde yürütülen proje kapsamında Şanlıurfa Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’ndan (YİKOB) 3 milyon 200 bin TL ödenek sağlanmasına yönelik protokol imzalandı.

Şanlıurfa Valiliği toplantı salonundaki protokole YİKOB adına Vali Yardımcısı Yeliz Yıldızhan, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan ve Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak imza attı.

Bakanlık düzeyindeki projeler için girişimlerinin sürdüğünü belirten Belediye Başkanı Ayşe Çakmak, “Bir süre önce Ankara temaslarımız kapsamında çok kıymetli AB Uyum Komisyonu Başkanımız ve Şanlıurfa Milletvekilimiz Mehmet Kasım Gülpınar ile Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret ettik. Tarihi Siverek Kalesi’nin restorasyon çalışması için ve kale eteğinde bulunan evlerin kamulaştırılmasıyla alakalı görüşme sağladık. Görüşmelerimiz ve girişimlerimiz kısa sürede meyvesini verdi. Kıymetli valimiz ile YİKOB bütçesinden 3 milyon 200 bin liralık bir bütçe ayrıldı. Ayrılan bütçe ile acil müdahale gereken bölgelerde çalışma yapılması ve kısmi restorasyon yapılmasıyla alakalı protokolü imzaladık. Kentimize ve hemşerilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Siverek Kalesi’nin tarihi ve yaşanmışlıklarıyla önem arz ettiğini dile getiren Çakmak, “Kale halkımızın gözdesi konumunda ve hemşerilerimiz restorasyon çalışmasını heyecanla bekliyordu. Bu bir müjde oldu ki bizde çok mutlu olduk. Bu noktada sayın milletvekilimiz ve bakanımızın katkıları çok büyük. Kendilerine şahsım ve hemşerilerim adına sonsuz teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Uzun süredir müjdeli haberi bekleyen Kale Mahallesi sakinleri, Belediye Başkanı Ayşe Çakmak ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Şanlıurfa YİKOB ve Siverek Belediyesi iş birliğinde gerçekleşecek onarım işinin ihalesi ve projenin yürütme görevi Gaziantep Rölöve Anıtlar Müdürlüğü tarafından yapılacak. Proje kapsamında kalenin yıkılmış haldeki kısımlarının kendi malzemeleriyle onarımı, kısmi restorasyon ve aydınlatma çalışmaları uygulanacak.

 

Galeri
📆 18 Ekim 2021 Pazartesi 12:11   ·   💬 0 yorum   👀 320 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETELERİ 8 ARALIK 2021 (www.siverekgazeteleri.com)
SİVEREK HEDEF  GAZETELERİ 7 ARALIK 2021 (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

FATİH ERBAKAN Şuçgad’tan Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi SİVEREKHABER AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu siverek gazeteleri Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı BAŞKAN YILDIZ ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GAZETECİ - YAZAR ŞÜKRÜ DOLAŞ’IN PROGRAMI İZLENME REKORU KIRDI Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Urfa Haber Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış siverek Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti SİVEREK HABER Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK SİVEREKGAZETELERİ Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. siverek gazetesi ŞANLIURFA GAZETESİ Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti ŞANLIURFA HABER Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! ŞANLIURFAHABER Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! gazete siverek Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor siverek belediyesi siverek hedef gazetesi Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler siverek gazete Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ SİVEREK SON DAKİKA