MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » güncel, Manşet, SİVEREK HABER » TÜGVA’LI GENÇLER ÇANAKKALE ZAFERİNİ UNUTMADI
TÜGVA’LI GENÇLER ÇANAKKALE ZAFERİNİ UNUTMADI
TÜGVA’LI GENÇLER ÇANAKKALE ZAFERİNİ UNUTMADI

Ülke genelinde olduğu gibi Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinde de Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıl dönümünde Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) liseli gençliği tek yürek oldu.

Kahraman askerlerimizin ‘’Çanakkale Geçilmez’’ diyerek yazdığı destanın 107. Yıl dönümünde Türkiye Gençlik Vakfı, ülkemizin dört bir yanında bulunan temsilcilikleri ile harekete geçti. Farklı illerde bulunan liseliler bir araya geldi ve Çanakkale Zaferi’ni anlatan bildiriyi okudular.

-‘’SARI KURDELELİLER GİBİ CANIMIZI FEDA ETMEYE HAZIRIZ’’

Türkiye’nin dört bir yanında öğrenciler tarafından okunan Çanakkale Zaferini anlatan bildiri de: ‘’Yıl 1915… I. Dünya Harbi başlayalı 8 ay olmuş. Düşman donanması Çanakkale’yi geçip İstanbul’a ulaşmak ve tarih boyunca dünyaya yön vermiş bir medeniyete son vermek istiyor. Bedrin aslanları kadar şanlı ordumuz kahramanca savaşıyor ve düşman donanmasına oldukça büyük zararlar veriyordu. Çanakkale’yi denizden geçemeyeceğini anlayan düşman, bu defa da kara savaşıyla Gelibolu’dan medeniyetin kalbine yani payitahta geçmek istiyordu. Kara savaşları da çok kanlı başlıyor ve Çanakkale’de asker ihtiyacı doğuyordu. Ve o an geldi, liseliler de gönüllülük esasına göre Peygamber Ocağına davet ediliyordu. Bunu duyan başta İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri olmak üzere birçok liseli muharebeye katılmak üzere yola revan oldu. Mevzu belli idi. Düşman, namus bildikleri toprağa göz dikmişti. Nasıl durabilirdi ki insan. Bedenleri liseli ama yiğitlikleri sanki 40 yaşının üzerinde olan gençler de durmadı, vardılar Peygamber Ocağına. Liseli olduklarını belli eden sarı kurdeleyi bağladılar kollarına. Ve artık müjdeli haber verilmiş, sıra onlara gelmişti. Cephede en ön saflara geçin haberiyle liseli oldukları belli olmaması için kollarındaki sarı kurdeleleri çıkartma talimatı verilmişti.

Hücum gece gerçekleşeceğinden sessiz davranılması gerekmekteydi. Heyecanlanan ve coşan liseliler, marşlarla hücuma geçti. Çanakkale Savaşı’nın en kanlı anlarından biri, bu an oldu. Böylece eğitimli binlerce genç, cepheye gittikten bir gün sonra şehit oldu. Bu hücumda şehit düşen binlerce gencin 100’lercesi, henüz bıyıkları terlememiş olan 16-17 yaşlarındaki lise öğrencileriydi. 1915’ten bu yana değişen tek şeyin zaman olduğunu tüm dünyaya haykırıyoruz. Biz liseli gençler olarak gerektiğinde tıpkı Sarı Kurdeleliler gibi, Kafkas cephesine erzak taşıyan 120 Vanlı genç gibi, Yasin Börü gibi, Eren Bülbül gibi, 15 Temmuz’da kahramanca direnmiş Abdullah Tayyip Olçok ve Halil İbrahim Yıldırım gibi canımızı feda etmeye hazırız’’ sözleri yer aldı.

Liseli öğrenciler tarafından Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıl dönümünü dolayısıyla çektiği video beğeni topladı.

Galeri
📆 18 Mart 2022 Cuma 12:21   ·   💬 0 yorum   👀 207 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 21 Mayıs 2022 Cumartesi – www.siverekgazeteleri.com
Siverek Hedef Gazetesi 20 Mayıs 2022 Cuma www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! siverek gazeteleri Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Urfa Haber Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! siverek Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı BAŞKAN YILDIZ AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Şuçgad’tan ŞANLIURFA GAZETESİ Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler siverek hedef gazetesi ŞANLIURFAHABER SİVEREKHABER SİVEREK HABER Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu SİVEREKGAZETELERİ Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti siverek belediyesi Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Siverek Kızılay Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ SİVEREK SON DAKİKA siverek gazetesi ŞANLIURFA HABER GÜNEYDOĞU GAZETESİ Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti VALİ ERİN FATİH ERBAKAN Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu